Έριξε τη «βόμβα» η Μπάγερν: Σόκαρε τη Ρεάλ Μαδρίτης με συγκλονιστικό Νέιπιερ!

Γιάννης Πάλλας 00:11 - 04.10.2024 / Ανανεώθηκε: 00:29 - 04.10.2024

Η Μπάγερν ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τη σεζόν στην Euroleague κερδίζοντας (97-89) τη Ρεάλ Μαδρίτης με πρωταγωνιστή τον Σαμπάζ Νέιπιερ

Με τον Σαμπάζ Νέιπιερ να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε (97-89) της Ρεάλ Μαδρίτης στην πρεμιέρα της Euroleague! Στο «ντεμπούτο» του στη διοργάνωση με τη γερμανική ομάδα ο Γκόρντον Χέρμπερτ την οδήγησε σε μεγάλη νίκη απέναντι στην περσινή φιναλίστ.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν «μαγικός» τελειώνοντας τον αγώνα με 25 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Γιοχάνες Βόιγκτμαν με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Κάρσεν Έντουαρντς με 14 πόντους.

Από την Ρεάλ ξεχώρισε ο Φακούντο Καμπάτσο με 19 πόντους που αποβλήθηκε στο φινάλε, ο Ντζάναν Μούσα με 18 και ο Έντι Ταβάρες με 12 πόντους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Μπάγερν με τον Γκόρντον Χέρμπερτ στην άκρη του πάγκου φάνηκε να έχει ξεκάθαρα από τα πρώτα λεπτά την επιρροή του προπονητή της σε άμυνα και επίθεση.

Πίεσε πολύ τη Ρεάλ και από τα πρώτα λεπτά πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού (16-9 στο 5.20’’), με τον Σαμπάζ Νειπίερ να δίνει λύσεις από την περιφέρεια και τον Γιοχάνες Βόιγκτμαν να σκοράρει στο «ζωγραφιστό».

Οι γηπεδούχοι είχαν το «πάνω χέρι» (25-18 στο 8.20’), όμως η... έκρηξη του Ράταν-Μέις επέτρεψε στη Ρεάλ να ολοκληρώσει το πρώτο 10λεπτο παίρνοντας το προβάδισμα (26-29 στο 10’) μ’ ένα εντυπωσιακό τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου!

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες της Μπάγερν συνέχισαν να πιέζουν και να δίνουν έναν υψηλό ρυθμό στο παιχνίδι «χτίζοντας» ξανά μια σημαντική διαφορά (42-34 στο 13.20’’). Μάλιστα, οι Γερμανοί βρέθηκαν μπροστά και με +11 (49-38 στο 16.20’’).

Με τον Φακούντο Καμπάτσο να ανεβάζει στροφές και εκτός από την οργάνωση να αναλαμβάνει και την εκτέλεση η Ρεάλ πήγε στα αποδυτήρια πλησιάζοντας σε απόσταση... αναπνοής (52-51 στο 20’) με τον Ντζάναν Μούσα να αποτελεί έναν ακόμη επιθετικό... όπλο για τη «βασίλισσα».

Στο τρίτο 10λεπτο με τους Ντζάναν Μούσα και Έντι Ταβάρες να δίνουν λύσεις η Ρεάλ κυριάρχησε στο παρκέ (54-61 στο 23’ και 59-69 στο 27’). Η Μπάγερν προσπαθούσε να επιστρέψει ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα, αλλά κάτι τέτοιο έδειχνε αδύνατο.

Η ποιότητα της ισπανικής ομάδας δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στους γερμανούς που προσπαθούσαν με τους Νέιπιερ, Βόιγκτμαν και Μπούκερ να πλησιάσουν, όμως η «βασίλισσα» δεν το επέτρεπε (64-73 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, η Μπάγερν μπήκε αποφασισμένη να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και με πίεση στην άμυνα και τον Κάρσεν Έντουαρντς να σκοράρει μείωσε αρχικά στους 4 πόντους (69-73 στο 31’), με τον Νίελς Γκιφάι έφερε τον αγώνα στα ίσια (75-75 στο 33’) και με τους Κάρσεν Έντουαρντς και Σαμπάζ Νέιπιερ πήρε προβάδισμα 5 πόντων (82-77 στο 35’) αναγκάζοντας στον Τσους Ματέο να πάρει τάϊμ-άουτ.

Μάλιστα, το ξέσπασμα των γερμανών συνεχίστηκε και με καλάθι του Γιοχάνες Βόιγκτμαν η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ διεύρυνε τη διαφορά στους 11 πόντους (88-77 στο 36.30’’) δείχνοντας ότι αποτελεί τον κυρίαρχο στου παιχνιδιού.

Το εντυπωσιακό 24-6 σ’ αυτό το διάστημα ήταν καταλυτικό και οδήγησε την Μπάγερν στη νίκη, καθώς στο διάστημα που ακολούθησε έφτασε η Ρεάλ Μαδρίτης, στην «κόψη του ξυραφιού» (90-89 στα 20’’), αλλά ο Λούσιτς με 2/2 ελεύθερες βολές προσυπέγραψε τη νίκη των Γερμανών, αφού ο Καμπάτσο επιχείρησε να ξεγελάσει τους διαιτητές σε προσπάθεια για τρίποντο και αποχώρησε με τεχνική ποινή για τα αποδυτήρια. Η Μπάγερν πανηγύρισε τη νίκη, καθώς είχε «κλειδώσει» τη νίκη.

Ο Σαμπάζ Νέιπιερ με 25 πόντους ήταν εκείνος που καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα και αποτέλεσε το θεμέλιο λίθο της επικράτησης της Μπάγερν. Ο γκαρντ της γερμανικής ομάδας τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους (5/6 ελεύθερες βολές, 4/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα), 2 ριμππάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 23.11 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το επιμέρους 33-16 στην τελευταία περίοδο, όπου κυριάρχησε η Μπάγερν ήταν το σημείο που έκρινε την αναμέτρηση. Με τους Νέιπιερ, Βόιγκτμαν και Έντουαρντς η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ επέστρεψε από το -9 της τρίτης περιόδου παρασύροντας τη Ρεάλ που χαλάρωσε στην άμυνα και το πλήρωσε...

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Η Μπάγερν Μονάχου αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό AKTOR στο ΟΑΚΑ (10/10, 21:15), ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχεται (10/10, 21:45) την Παρτίζαν.

Έκανε... ντου στους διαιτητές και αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Καμπάτσο κόντρα στην Μπάγερν
EUROLEAGUE

00:00 - 04.10.2024

Πρόωρα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στη SAP Arena για τον Φακούντο Καμπάτσο, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έξαλλα προς τους διαιτητές, με αποτέλεσμα να αποβληθεί με τεχνική ποινή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Ράσις, Πίτεκ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-29, 52-51, 64-73, 97-89.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χέρμπερτ): Βάιλερ-Μπαμπ, Ντα Σίλβα 4, Έντουαρτνς 14 (1/9 τρίποντα), Γκίφαϊ 6, Βόιγκτμαν 19 (5/9 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Νέιπιερ 25 (4/5 τρίποντα), Λούτσιτς 9 (3 ριμπάουντ), Ομπστ 0, Χάρις, Μπράνκοβιτς, Μπούκερ 11 (1/3 τρίποντα), Μαντάρ.

ΡΕΑΛ (Ματέο): Αμπάλδε 3, Καμπάσο 19 (3/5 τρίποντα, 9 ασίστ), Ρατάν-Μέις 12 (1/3 τρίποντα), Γκονζάλεζ, Μούσα 18 (2/5 τρίποντα), Ντεκ 11 (5 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 2, Ιμπάκα 9 (4 ριμπάουντ), Ταβάρες 12 (9 ριμπάουντ), Γιουλ 3, Φελίζ, Εντιαγέ.