Η Μπαρτσελόνα με εντυπωσιακό Μπριθουέλα επιβλήθηκε της Άλμπα Βερολίνου

©Euroleague

Γιάννης Πάλλας 23:28 - 11.10.2024 / Ανανεώθηκε: 23:59 - 11.10.2024

Με τον Ντάριο Μπριθουέλα να βάζει τη «σφραγίδα» του η Μπαρτσελόνα επικράτησε (88-73) της Άλμπα Βερολίνου και πέτυχε την πρώτη νίκη στην Euroleague

Η Μπαρτσελόνα με τον Ντάριο Μπριθουέλα να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση επιβλήθηκε (88-73) της Άλμπα Βερολίνου και πέτυχε την πρώτη νίκη στην Euroleague.

Ο γκαρντ των «μπλαουγκράνα» ήταν εντυπωσιακός και τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους σε 15 λεπτά, ενώ πολύτιμη βοήθεια προσέφερε ο Κέβιν Πάντερ με 14 πόντους.

Ο Μάρτιν Χέρμανσον με 13 πόντους και ο Ουίλ ΜακΝτάουελ με 12 πόντους προσπάθησαν, αλλά δεν ήταν αρκετό για να επιτρέψει στην Άλμπα να φτάσει στη διεκδίκηση της νίκης.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και αιφνιδίασε την Άλμπα παίρνοντας το προβάδισμα (8-2 στο 2.30’’).

Η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλεθ προσπάθησε με τους Ματέο Σπανιόλο και Μάρτιν Χέρμανσον να πλησιάσει (14-10 στο 6.40’’), ωστόσο οι γηπεδούχοι με τους Τζαμπάρι Πάρκερ και Κέβιν Πάντερ μπόρεσαν να ξεφύγουν ξανά (19-12 στο 8’) πριν ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με τη διαφορά στους 3 πόντους (19-16 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ζοάν Πεναρόγια είχε το «πάνω χέρι» ελέγχοντας τον ρυθμό (33-28 στο 15.30’’) και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο διατηρώντας μια απόσταση (41-35 στο 20’) από τους φιλοξενούμενους.

Οι Καταλανοί μπορεί να ήταν άστοχοι από την περιφέρεια (είχαν 3/11 τρίποντα, 27.3%) ωστόσο μετρούσαν 13 ασίστ για 4 λάθη, ενώ οι Γερμανοί εκτός από την αδυναμία στο περιφερειακό σουτ (1/7 τρίποντα, 14.3% στο πρώτο μέρος) είχαν και 8 ασίστ για 7 λάθη!

Κάπως έτσι εξηγείται και ο έλεγχος που είχε στο ρυθμό του παιχνιδιού η Μπαρτσελόνα στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα.

Sportal Euroleague Show με Ολυμπιακός - Ζάλγκιρις και όλη τη δράση της Παρασκευής

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άλμπα παρέμεινε κοντά στο σκορ (53-48 στο 26.30’’), η στιγμιαία χαλάρωση επέτρεψε στους Γερμανούς να περάσουν και μπροστά (53-54 στο 28.30’’) με καλάθι του Γουίλ Μακντάουελ-Γουάιτ.

Eκεί ένα τρίποντο του Άλεξ Αμπρίνες και επτά συνεχόμενοι πόντοι του εξαιρετικού Ντάριο Μπριθουέλα επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να ολοκληρώσει το τρίτο 10λεπτο στο +9 (63-54).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στη συνέχεια να αντιδράσουν, αλλά δεν μπορούσαν, καθώς ο Μπριθουέλα έδινε τον... τόνο επιθετικά (68-54 στο 31.20’’ και 71-55 στο 32’) και εκεί όλα κρίθηκαν. Διότι, στα επόμενα 8λεπτά οι παίκτες του Ίσραελ Γκονζάλεθ όσο κι αν προσπάθησαν δεν μπόρεσαν να αλλάξουν το ρυθμό του αγώνα και να επιστρέψουν γνωρίζοντας εν τέλει την ήττα από την καλύτερη συνολικά Μπαρτσελόνα.

Ο Ντάριο Μπριθουέλα ήταν εξαιρετικός και το σημείο αναφοράς στην αντίδραση της Μπαρτσελόνα. Ο γκαρντ των «μπλαουγκράνα» σημείωσε 18 πόντους (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα), μάζεψε 2 ριμπάουντ και έκανε 1 κλέψιμο σε 15:15 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Όταν η Άλμπα πέρασε μπροστά στο σκορ (53-54 στο 28.30’’) στο τέλος της τρίτης περιόδου η Μπαρτσελόνα αντέδρασε μ’ ένα τρίποντο του Αμπρίνες και επτά σερί πόντους του εκπληκτικού Μπριθουέλα χτίζοντας μια διαφορά 9 πόντων (63-54). Στην συνέχεια οι Γερμανοί δεν μπόρεσαν να βρουν τον τρόπο να επιστρέψουν και γνώρισαν την ήττα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βικλίτσκι, Ρίζικ, Μάικιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 43-37, 63-54, 88-73.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πενιαρόγια): Πάντερ 14 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άντερσον 7 (5 ριμπάουντ), Βέσελι 10 (3 ριμπάουντ), Μπριθουέλα 18 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Μέτου 9 (1/7 τρίποντα), Σατοράνσκι (8 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ερνανγκόμεθ 7 (5 ριμπάουντ), Νούνιεθ (3 ασίστ) , Φαλ (3 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 6 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Αμπρίνες 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πάρκερ 8 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη).

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΑΛΜΠΑ (Γκονθάλεθ): Πρότσιντα 2 , Σπανιόλο 7 (4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γουέτζελ 7, ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 12 (2), Μάτισεκ, Σνάιντερ 3 (1), Χέρμανσον 13 (5 ασίστ, 2 λάθη), Ολίντε 7 (5 ριμπάουντ), Κουμάντζι 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ραπίκιε 6, Μπιν (5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 8 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη).