ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ - ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ

LIVE ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ - ΜΑΪΑΜΙ ΧΙΤ

Χρήστος Τσάλτας 03:00 - 13.06.2023 / Ανανεώθηκε: 15:37 - 14.08.2024

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη του πέμπτου τελικού του NBA ανάμεσα στους Νάγκετς και τους Μαϊάμι Χιτ. Η ομάδα του Ντένβερ προηγείται με 3-1 και με νίκη κατακτά το πρωτάθλημα.

ΤΕΛΙΚΟ: Ντένβερ Νάγκετς - Μαϊάμι Χιτ 94-89. Οι Ντένβερ Νάγκετς είναι πρωταθλητές του ΝΒΑ για τη σεζόν 2022-23!

• 94-89 στα 14,3'' για το τέλος. Ψύχραιμος ο Μπράουν μέτρησε 2/2 βολές.
  • Το τρίποντο του Μπάτλερ δεν βρήκε στόχο. Ο Μπράουν πήρε το φάουλ από τον Στρους, 14'' για το τέλος. «Αγκαλιά» με τον τίτλο οι Νάγκετς!
  • 92-89, 24,7'' για το τέλος. Ο Κάλντγουελ-Πόουπ έκλεψε τη μπάλα από τον Μπάτλερ και με 2/2 βολές έβαλε τους Νάγκετς στο +3.
  • 90-89 στο 47'. Ο Μπράουν με 1 λεπτό για το τέλος έβαλε τους Νάγκετς ξανά μπροστά στο σκορ!
  • 88-89 στο 46'. Ο Τζίμι Μπάτλερ αναλαμβάνει δράση και με 13 προσωπικούς πόντους έβαλε τους Χιτ ξανά μπροστά στο σκορ!
  • 86-82 στο 44'. Ο Κάλντγουελ-Πόουπ με μεγάλο τρίποντο έφερε τους Νάγκετς στο +7, όμως ο Μπάτλερ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μείωσε.
  • 81-76 στο 41'. Οι Χιτ είχαν ευκαιρίες να μειώσουν με Στρους και Λάουρι, όμως τα διαδοχικά σουτ τους βρήκαν σίδερο και ο Μάρεϊ τους τιμώρησε. Στο +5 οι Νάγκετς.
  • 79-76 στο 39'. Ο Γιόκιτς (24π) έχει αναλάβει δράση για τους Νάγκετς που κρατούν το προβάδισμα του αγώνα.
  • 75-71 στο 37'. Επί μέρους 5-0 από Γιόκιτς και Μάρεϊ και νωρίς νωρίς στο +4 οι Νάγκετς στην τελευταία περίοδο.

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ: Ντένβνερ Νάγκετς - Μαϊάμι Χιτ 70-71. Ο Λάουρι ήταν ο παίκτης που σκόραρε στο τέλος και με τρίποντο έβαλε τους Χιτ ξανά σε θέση οδηγού. 12 λεπτά ακόμα στην Ball Arena.

• 69-66 στο 34'. Ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ με μεγάλο τρίποντο βάζει τους Νάγκετς μπροστά.
  • 62-64 στο 33'. Ο Μπράουν μείωσε για τους Νάγκετς, μετά το κλέψιμο του Κάλντγουελ-Πόουπ
  • 60-64 στο 32'. Στρους και Μάρτιν φέρνουν ξανά σε θέση οδηγού τους Χιτ με δικές τους προσπάθειες.
  • 60-60 στο 30'. Γιόκιτς και Μάρεϊ ανέλαβαν δράση και ο τελικός ξανά στα ίσα!
  • 53-60 στο 28'. Οι Νάγκετς προσπάθούν να μειώσουν με τον Γιόκιτς (14π, 11ρ), αλλά ο Βίνσεντ συνεχίζει να δίνει λύσεις στους Χιτ.
  • 47-55 στο 26'. Ο Βίνσεντ σκοράρει και στέλνει στο +8 τους Χιτ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ντένβερ Νάγκετς - Μαϊάμι Χιτ: 44-51. Ο Αντεμπάγιο οδηγεί τους Χιτ μέχρι ώρας (18π, 9ρ), την ίδια στιγμή που ο Νίκολα Γιόκιτς ανέβασε σταδιακά στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο (9π, 9ρ, 4ασ).

• 42-51 στο 22'. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο ανέλαβε δράση στην επίθεση για τους Χιτ και ανέβασε τη διαφορά λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.
  • 39-47 στο 20'. Ο Λάουρι με τρίποντο δίνει ανάσα στους Χιτ σε ένα διάστημα που οι Νάγκετς πίεζαν για να μαζέψουν τη διαφορά.
  • 35-39 στο 18'. Ο Γιόκιτς (7π, 3ασ) δίνει τον ρυθμό κια οι Νάγκετς μαζεύουν τη διαφορά.
  • 29-39 στο 17'. 5 πόντοι δια χειρός Ντάνκαν Ρόμπινσον φέρνουν για πρώτη φορά τους Χιτ στο +10.
  • 27-30 στο 15'. Ο Μπράουν σκοράρει για τους Νάγκετς και μειώνει.
  • 22-28 στο 13'. Ο Μπάτλερ με 4 προσωπικούς πόντους φέρνει τους Χιτ στο +6.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ: Ντένβερ Νάγκετς - Μαϊάμι Χιτ 22-24. Ο Αντεμπάγιο έγραψε τον επίλογο της περιόδου με δικό του καλάθι, φτάνοντας τους 14 πόντους. Επί μέρους 16-7 στο τελευταίο 5λεπτο από τους Χιτ.

• 22-22 στο 11'. 4 προσωπικοί πόντοι του Μάικλ Πόρτερ τζούνιορ φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα.
  • 18-21 στο 10' Ο Μπαμ Αντεμπάγο αναλαμβάνει δράση και οι Χιτ γυρίζουν το ματς.
  • 16-14 στο 9'. Στρους (8π) και Μάρτιν μειώνουν για τους Χιτ σε απόσταση βολής.
  • 15-8 στο 7'. Οι πρώτοι πόντοι του Γιόκιτς ήρθαν με τρίποντο και οι Νάγκετς στο +7.
  • 10-5 στο 6'. Ο Γιόκιτς μοιράζει το παιχνίδι και ο Πόρτερ με τους πρώτους πόντους του ανεβάζει τη διαφορά. Επί μέρους 10-0 των Νάγκετς.
  • Ο Τζαμάλ Μάρεϊ κατεδάφισε το καλάθι των Χιτ και ξεσήκωσε την Ball Arena από νωρίς.
  • 6-5 στο 5'. Η άμυνα των Νάγκετς οδήγησε τους Χιτ σε διαδοχικά άστοχα σουτ και ο Γκόρντον έβαλε την ομάδα του μπροστά.
  • 2-5 στο 3'. Ο Στρους έδωσε λύση από την περιφέρεια για τους Χιτ.
  • 0-2 στο 1'. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο με κάρφωμα ανοίγει το σκορ στον τελικό.

Το Game 5 των τελικών του ΝΒΑ ξεκινάει!

• Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει η αναμέτρηση στην Ball Arena.
  • Έτοιμοι για μάχη οι Χιτ!
  • Η ατάκα της ημέρας ανήκει στον Μάικλ Μαλόουν. Ερωτηθείς για το πώς κοιμήθηκε παραμονές του Game 5 έδωσε επική απάντηση. «Κοιμήθηκα σαν μωρό. Ξυπνούσα κάθε δύο ώρες και έκλαιγα».
  • Χωρίς αλλαγές η αρχική πεντάδα των Νάγκετς. Μάρεϊ, Κάλντγουελ-Πόουπ, Πόρτερ, Γκόρντον και Γιόκιτς αρχίζουν το Game 5.
  • Από τον πάγκο θα έρθει ο Χίρο για τους Χιτ. Βίνσεντ, Στρους, Μπάτλερ, Λοβ και Αντεμπάγιο η αρχική πεντάδα των Χιτ.
  • O Νίκολα Γιόκιτς είναι έτοιμος για το πιο μεγάλο παιχνίδι της καριέρας του.
  • Για τους Νάγκετς το παιχνίδι στην Ball Arena είναι ιστορικό, καθώς με νίκη κατακτούν το πρωτάθλημα, για τους Χιτ είναι εξίσου κομβικό καθώς είναι η τελευταία ευκαιρία να κρατήσουν «ζωντανή» τη σεζόν τους, μειώνοντας σε 3-2.
  • Το πιο σημαντικό νέο του αγώνα: Ο Τάιλερ Χίρο κάνει ντεμπούτο στους τελικούς, καθώς είναι διαθέσιμος και ετοιμοπόλεμος για τους Μαϊάμι Χιτ.
  • Ένα παιχνίδι που κάλλιστα μπορεί να είναι κια αγώνας στέψης για τους παίκτες του Μάικλ Μαλόουν που προηγούνται με 3-1 στη σειρά και θέλουν μία νίκη για τον τίτλο.