Τρία καλά δεκάλεπτα έφταναν για τη πρώτη νίκη της Παρτιζάν στην Euroleague

© EuroLeague Basketball

Απόστολος Μαυράκης 00:01 - 16.10.2024 / Ανανεώθηκε: 00:08 - 16.10.2024

Η Παρτιζάν διένυσε ένα άψογο αγωνιστικό τριαντάλεπτο, με την αντίδραση της Μπάγερν να μην είναι αρκετή για την ίδια να γυρίσει το ματς. Κάπως έτσι οι Σέρβοι έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στην εφετινή Euroleague με το τελικό 86-78.

Η Παρτιζάν κατάφερε να διανύσει 3 πολύ καλά δεκάλεπτα κόντρα στην Μπάγερν, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να βρίσκεται μπροστά με 19 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (71-52).

Ένα πολύ καλό τελευταίο δεκάλεπτο της Μπάγερν όμως (επιμέρους 15-26), κατάφερε να φέρει του Γερμανούς πολύ κοντά στην Παρτιζάν. Οι Σέρβοι ωστόσο με πολυφωνία στην επίθεση και 5 διψήφιους παίκτες, κατάφεραν να διατηρήσουν την υπέρ τους διαφορά και να ολοκληρώσουν την αναμέτρηση με το 86-78, φτάνοντας στην πρώτη της εφετινή νίκη στην Euroleague.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μπάγερν να έχει ένα μικρό κεφάλι των 3 (6-9) στα πρώτα 3 λεπτά. Ένα τρομερό όμως σερί 18-6 σερί της Παρτιζάν για το υπόλοιπο δεκάλεπτο την έβαλε για τα καλά μπροστά με 24-15, σκοράροντας μάλιστα 4 τρίποντα.

Μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο η Παρτιζάν συνέχισε με αμείωτους ρυθμούς και με ένα 21-8 σερί στα πρώτα 7,30 λεπτά εκτόξευσε την διαφορά στους 22 πόντους (45-23). Η Μπάγερν έκανε μια χλιαρή προσπάθεια για να μειώσει και το μόνο που κατάφερε ήταν να κλείσει το ημίχρονο με το εις βάρος της 49-32. Ο Στέρλινγκ Μπράουν δε, είχε ήδη 16 πόντους!

Η Μπάγερν εισήλθε στο δεύτερο ημίχρονο με πολύ καλύτερο πρόσωπο, μειώνοντας σε μονοψήφιο αριθμό στα πρώτα 4 λεπτά (56-48). Εν συνεχεία όμως οι ψηλοί της Παρτιζάν, Μπόνγκα και Ταϊρίκ Τζόουνς, μαζί με δυο τρίποντο του Ντιλικινά, εκτόξευσαν ξανά την διαφορά στους 19 και οι Σέρβοι έκλεισαν το ημίχρονο με το 71-52.

Οι Γερμανοί συνέχισα να δείχνουν αλλαγμένοι στο δεύτερο μέρος, μπαίνοντας με ένα 2-10 σερί στα πρώτα 5 λεπτά του τετάρτου δεκαλέπτου και 2 τρίποντα του Νέιπιερ, με την διαφορά ωστόσο να παραμένει διψήφια (73-62). Το γεγονός αυτό ωστόσο άλλαξε, με μπροστάρη τον Νικ-Ουάιλερ Μπαμπ να μειώνει στο 74-67. Η Παρτιζάν παρόλα αυτά δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Γερμανούς, κρατώντας την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα και επικρατώντας με το τελικό 86-78.

Ο Στέρλινγκ Μπράουν ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με 22 πόντους και 4 ριμπάουντ, έχοντας μάλιστα 4/6 τρίποντα και ήδη 16 πόντους από το πρώτο ημίχρονο.

Το κλειδί του αγώνα

Το 21-8 σερί της Παρτιζάν κατά την διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν και το πλέον καταλυτικό για το ματς, εξασφαλίζοντας μια διαφορά ασφαλείας για την Παρτιζάν, την οποία και χρησιμοποίησε ως «καβάτζα» στο δεύτερο μέρος.

Η επόμενες αναμετρήσεις

Η Παρτιζάν θα φιλοξενηθεί την Πέμπτη 17/10 και ώρα 21:05 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ η Μπάγερν θα υποδεχθεί την ίδια μέρα την νεοφώτιστη Παρί 40 λεπτά μετά (21:45).

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 49-32, 71-52, 86-78.

Sportal Euroleague Show με Ολυμπιακός - Μιλάνο, Παρί - Παναθηναϊκός και καλεσμένο τον Χρήστο Χολίδη