Η Μακάμπι «μίλησε» στο τέλος και μπήκε με το δεξί στην Euroleague

Ο Ταμίρ Μπλατ

Χρήστος Τσάλτας 23:46 - 03.10.2024 / Ανανεώθηκε: 23:55 - 03.10.2024

Η Βιλερμπάν ήταν άκρως ανταγωνιστική έως το τέλος κόντρα στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, όμως οι Ισραηλινοί με ξέσπασμα στο τέλος και σημείο αναφοράς τον Ταμίρ Μπλατ έφτασαν στη νίκη (89-82) και μπήκαν με το δεξί στην φετινή Euroleague.

Κάθε πρεμιέρα κρύβει παγίδες και κινδύνους. Αυτό το βίωσε και η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία αντιμετώπισε την Βιλερμπάν στο Βελιγράδι. Οι Γάλλοι για 35 λεπτά είχαν τον έλεγχο της κατάστασης και έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Όντεντ Κάτας. Η οποία όμως »μίλησε» την κρίσιμη ώρα και κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση στο φινάλε.

Οι πρωταθλητές Ισραήλ με σημείο αναφοράς τον Ταμίρ Μπλατ, που έκανε εμφάνιση καριέρας με 21 πόντους, 12 ασίστ και 36 μονάδες στο ράνκινγκ (όλα career-high στην διοργάνωση) έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα. Από... κοντά και ο Τζέιλεν Χόαρντ με 15 πόντους και 6/12 σουτ, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Τζόρνταν Λόιντ. Στην αντίπερα όχθη, ο Τζόφρι Λοβέρν μέτρησε 17 πόντους με 7/11 σουτ και ήταν το πρώτο βιολί της ομάδας του, ενώ ο Πάρις Λι μέτρησε 12 πόντους και 4 ασίστ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με την Βιλερμπάν να βρίσκει λύσεις, με Λι και Σακό, παίρνοντας προβάδισμα (10-11, 3'). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην Μακάμπι, που κατάφερε να πάρει προβάδισμα, με τον Μπλατ να φωνάζει παρών στην αναμέτρηση (17-16, 6'). Ο Λοβέρν προσπάθησε να δώσει σκορ στην Βιλερμπάν, αλλά η Μακάμπι κράτησε τον έλεγχο με τον Γιοκουμπάιτις (24-20, 8'). Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι στη συνέχεια του αγώνα και με τους Τζάκσον και Εντιαγιέ να ηγούνται κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο κι να κλείσουν το δεκάλεπτο με προβάδισμα, χάρη σε επί μέρους 11-0 για το 24-31.

Με την ίδια διάθεση και ενέργεια μπήκε η Βιλερμπάν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τζάκσον να φέρνει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (26-36, 11'). Η Μακάμπι μπήκε στο κλίμα του αγώνα και με τον Ταμίρ Μπλατ να το παίρνει προσωπικά κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά (37-40, 14'). Η Βιλερμπάν κρατούσε τον έλεγχο, με Μαλεντόν και Λοβέρν να φωνάζουν παρών για την ομάδα από την Λυών (45-48, 18'). Οι προσπάθειες του Χόαρντ έβαλαν σε θέση οδηγού την Μακάμπι, αλλά ο τελευταίος λόγος στο πρώτο ημίχρονο άνηκε στον Πάρις Λι, που σκόραρε και έγραψε το 51-52.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος με την ίδια ενέργεια και ο Λάιτι κράτησε τα ηνία (54-58, 21'). Η απάντηση της Μακάμπι ήρθε με επί μέρους 10-2, ανατρέποντας την κατάσταση (64-60, 23'). Οι παίκτες της Βιλερμπάν έμειναν στο πλάνο τους και το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (65-65, 26'). Ο Ντε Κολό φώναξε παρών και η Βιλερμπάν πήρε ανάσα (67-71, 29'). Η απάντηση της Μακάμπι ήρθε άμεσα, με τον Χόαρντ να ισοφαρίζει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 71-71.

Οι πρώτοι πόντοι του Σακίλ Χάρισον στην αναμέτρηση έδωσαν αέρα στην Βιλερμπάν, που πήρε τον έλεγχο στην τέταρτη περίοδο (73-76, 33'). Η Μακάμπι προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Μπλακ δεν το επέτρεψε (74-78, 34'). Η Βιλερμπάν κρατούσε τον έλεγχο με τον Λοβέρν, όμως η Μακάμπι δεν έχασε την επαφή της με το σκορ χάρη στην αποτελεσματικότητα του Μπλατ από την περιφέρεια (80-82, 36'). Ένα μεγάλο σουτ του ΝτιΜπαρτολομέο έβαλε την Μακάμπι σε θέση οδηγού σε κρίσιμο σημείο (83-82, 38'). Η άμυνα των παικτών του Κάτας έφερε αποτέλεσμα και ο Χόαρντ με εμφατικό κάρφωμα έφερε την ομάδα του στο +3 (85-82, 39'). Η Μακάμπι κράτησε τον έλεγχο ως το τέλος του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη στην πρεμιέρα της Euroleague.

Ο Ταμίρ Μπλατ έκανε πράγματα και θαύματα στο παρκέ του Aleksandar Nikolic Hall, μετρώντας 21 πόντους και 12 ασίστ, κάνοντας τη διαφορά στα κρίσιμα σημεία για την ομάδα του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ξέσπασμα της Μακάμπι στο φινάλε ήταν κομβικό για την έκβαση της αναμέτρησης. Οι Ισραηλινοί μετά το 77-82 στο 35' έκλεισαν την αναμέτρηση με επί μέρους 12-0, με την άμυνά τους να είναι σε υψηλά επίπεδα και τον Ταμίρ Μπλατ να κάνει τη διαφορά με την παρουσία του επιθετικά στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 24-31, 51-52, 71-71, 89-82.