«Καθάρισε» τη Μάλαγα η Μπαρτσελόνα και τώρα... El Clásico

Sportal newsroom 00:06 - 14.06.2023 / Ανανεώθηκε: 15:36 - 14.08.2024

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε ξανά εκτός έδρας της Μάλαγα με 75-87 και πέρασε στους τελικούς της ACB, εκεί όπου την περιμένει η Ρεάλ Μαδρίτης.

Πιστή στο ραντεβού της με τη Ρεάλ Μαδρίτης φάνηκε η Μπαρτσελόνα, η οποία επιβλήθηκε ξανά εκτός έδρας της Μάλαγα (87-75) και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς της ACB

Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους, με πρωτεργάτη τον Νίκολα Μίροτιτς που σημείωσε 14 πόντους, ήταν επιβλητική από το ξεκίνημα και έκοψε την όρεξη της Μάλαγα για να πάει τη σειρά στο 5ο ματς.

Σατοράνσκι και Αμπρίνες έβαλαν 12 και 11 πόντους, ακολούθησε ο Κούριτς με 10 και κάπως έτσι, παίζοντας ομαδικά, οι Καταλανοί υπέταξαν δεύτερη φορά τη Μάλαγα στην έδρα της και πήραν το εισιτήριο για τους τελικούς. Πέρι, Καλινόσκι και Κράβις ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων με 15,15 και 14 αντίστοιχα.

Η Μάλαγα κατάφερε στην τέταρτη περίοδο να επιστρέψει στο σκορ, όμως η Μπάρτσα άνοιξε ξανά το γκάζι και έφτασε στην επικράτηση. Προτού κάνουν οι γηπεδούχοι το come back, είχε αποβληθεί ο Γιασικεβίτσιους με δεύτερη τεχνική ποινή, γεγονός που «πάγωσε» για λίγο την ομάδα του

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά νίκησε η Παρτιζάν στον πρώτο τελικό με τον Ερυθρό Αστέρα
ABA LIGA

23:03 - 13.06.2023

Η Παρτίζαν ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν... ρελάνς στο β' μέρος και έβαλαν δύσκολα στους νικητές, που έφτασαν στο 1-0 στους τελικούς της ABA Liga, επικρατώντας με 88-80.

Δεκάλεπτα: 13-23, 37-45, 52-73, 75-87