Το Περιστέρι Domino’s λύγισε στο φινάλε απέναντι στη Μανίσα και την εχθρική διαιτησία! (vid)

©BCL

Απόστολος Μαυράκης 21:00 - 22.10.2024 / Ανανεώθηκε: 23:44 - 22.10.2024

Το Περιστέρι Domino’s ηττήθηκε (79-77) στο φινάλε από τη Μανίσα σε μια αναμέτρηση όπου είχε την ευκαιρία να κερδίσει, αλλά οι διαιτητές μετέτρεψαν το φάουλ στον Τζορτζ Πάπας σε φλόπινγκ (!) στερώντας την ευκαιρία της ελληνικής ομάδας για την πρώτη νίκη στο BCL

Παρότι από την αρχή του αγώνα η διαιτησία των Λίζκα (Πολωνία), Βούλιτς (Κροατία) και Μπαλντίνι (Ιταλία) ήταν αδικαιολόγητα εχθρική για το Περιστέρι Domino’s η ελληνική ομάδα πάλεψε ως το τέλος και έχασε με τον Τζορτζ Πάπας μοναδική ευκαιρία να κερδίσει την Μανίσα η οποία επικράτησε με 79-77.

Οι Τούρκοι πλέον παραμένουν αήττητοι με απολογισμό 3-0 ως τώρα στο Basketball Champions League, ενώ η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη μετράει τρεις ήττες.

Ο Κρις Κόφεϊ είχε 12 πόντους για το περιστέρι Domino’s, ενώ από 11 πόντους είχαν Τζόρτζ Πάπας και Τζάρελ Έντι, ενώ από την τουρκική ομάδα ο Μαρτίνας Εχόντας και ο Ούγκο Μπεσόν είχαν από 15 πόντους.

Ο Γιώργος Λιμνιάτης δεν είχε στη διάθεση του τον Βασίλη Ξανθόπουλο, αλλά και τον Νεοκλή Αβδάλα που είχε υποστεί διάστρεμμα στον αγώνα με το Μαρούσι.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το Περιστέρι Domino’s με καλή αμυντική προσέγγιση και πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας πήρε τον έλεγχο (4-11 στο 3.30’’) με τον Στέλιο Πουλιανίτη να απειλεί από τα 6.75. Οι Τούρκοι έδειξαν να αιφνιδιάζονται και παρότι σκόραραν με τον Τρόι Μπράουν και τον Ούγκο Μπεσόν οι «κυανοκίτρινοι» συνέχισαν να διευρύνουν τη διαφορά τους (6-14 στο 4.40’’).

Με τους Εχόντας, Πίκετ και Μπράουν η Μανίσα πέρασε μπροστά (21-19 στο 8.40’’), αλλά η ελληνική ομάδα που ήταν πολύ καλά διαβασμένη έκλεισε το πρώτο 10λεπτο έχοντας το προβάδισμα (21-23 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Ερτούγκ Τουζκάγια πήραν μια μικρή διαφορά (28-23 στο 12’) με τους Μπεσόν και Μπράουν, όμως το Περιστέρι Domino’s αντέδρασε και πλησίασε σε απόσταση... βολής (32-30 στοπ 13.40’’).

Η Μανίσα μπόρεσε να ανοίξει ξανά τη διαφορά εκμεταλλευόμενη τα απίστευτα σφυρίγματα των τριών διαιτητών Λίζκα (Πολωνία), Βούλιτς (Κροατία) και Μπαλντίνι (Ιταλία) και να βρεθεί στο +6 (39-33 στο 16’), όμως με πολύ καλή άμυνα και σωστές επιθετικές επιλογές η ελληνική ομάδα μείωσε σε 42-40 (18.30’’) με τον Τζάρελ Έντι. Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 20λεπτο με το σκορ να είναι 44-40 για την τουρκική ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι άνοιξαν το σκορ με τον Μαρτίνας Εχόντας να σηκώνει το βάρος επιθετικά και να ηγείται των γηπεδούχων που βρέθηκαν στο +10 (55-45 στο 24.30’’). Με τους Τζάρελ Έντι, Τζορτζ Πάπας και Κρις Κόφι οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη μείωσαν (62-57 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου με τη διαιτησία να κάνει υποδείξεις με διαφορετικά κριτήρια.

Στην τελευταία περίοδο, με τον Τόμπιν Κάρμπερι να ανεβάζει την απόδοση του το Περιστέρι Domino’s μείωσε (67-66 στο 34.20’’) και ισοφάρισε (69-69 στο 36.20’’) με τον Αμερικανό γκαρντ που «συνδέθηκε» με το καλάθι. Στη συνέχεια οι «κυανοκίτρινοι» βρέθηκαν σε απόσταση... βολής (76-75 στο 38.40’’), ενώ πέρασε και μπροστά ξανά με καλάθι του Κρις Κόφι (76-77) στα 40’’ πριν τη λήξη.

Ο Μπεσόν με προσωπική ενέργεια έδωσε προβάδισμα στη Μανίσα (30’’), αλλά στην τελευταία επίθεση ο Τζορτζ Πάπας έκανε προσπάθεια για τρίποντο, όπου υπήρχε επαφή και φάουλ, οι διαιτητές έδωσαν άλλη μια φορά φλόπινγκ και ο αγώνας επί της ουσίας ολοκληρώθηκε με τους τούρκους να φτάνουν στην τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λίζκα, Βούλιτς, Μπαλντίνι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 44-40, 62-57, 79-77.

ΜΑΝΙΣΑ (Τουζκάγια): Μπράουν 9 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίκετ 5 (1), Γιαγκμούρ 5 (1), Απαϊντίν 5 (1), Εχόντας 19 (8/11 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιλμάζ 2, Μπεσόν 17 (2), Γουάιτ 10 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Σονσίρμα 7 (2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Domino’s (Λιμνιάτης): Κόφι 14 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Πάπας 11 (2/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ), Σταυρακόπουλος, Πουλιανίτης 9 (3/4 τρίποντα), Χάρις 9 (3/7 δίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πάτον 4, Κάρμπερι 13 (5/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Έντι 13 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούγρης 4.