Το Μαρούσι πέτυχε την πρώτη νίκη με σούπερ Στόουβ-Ρέινολντς επί του Κολοσσού

©InTime

Γιάννης Πάλλας 19:29 - 12.10.2024 / Ανανεώθηκε: 20:21 - 12.10.2024

Το Μαρούσι επικράτησε (70-67) του Κολοσσού για την 2η αγωνιστική της Stoiximan GBL με εξαιρετική εμφάνιση των Στόουβ-Ρέινολντς

Με μεγάλη εμφάνιση του Τζόναθαν Στόουβ και του Κάμερον Ρέινολντς το Μαρούσι πέτυχε την πρώτη νίκη (70-67) στην Stoiximan GBL στο κλειστό του Αγίου Θωμά επί του Κολοσσού για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο μεν Στόουβ πέτυχε 21 πόντους έχοντας ακόμη 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο δε Ρέινολντς τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τον Κολοσσό ο Άντριου Γκάουντλοκ τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το Μαρούσι μπήκε πιο αποφασιστικά και αξιοποιώντας τις απουσίες του Κολοσσού (δεν αγωνίστηκαν Περάντες και Γκαλβανίνι) μπόρεσε να έχει τον έλεγχο (18-11 στο 8.30’’), όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με καλάθια από τους Νέλσον και Ντανισεβίτσιους μπόρεσαν να πλησιάσουν σε απόσταση... βολής (18-16 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, με πίεση στην μπάλα περιφερειακά οι παίκτες του Γιώργου Σιγάλα οδήγησαν τους γηπεδούχους σε κακές επιλογές στην επίθεση και σε συνδιασμό με τις λύσεις που βρήκαν οι φιλοξενούμενοι με τους Κολοβέρο, Μπιλλή και Τσαϊρέλη πήραν το προβάδισμα (23-28 στο 15’) και έφτασαν ακόμη και στο +10 (27-37 στο 18.20’’) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με τη διαφορά στο +8 (29-37 στο 20’) για τον Κολοσσό.

Η εξαιρετική επίδοση των «θαλασσί» από τα 6.75 (είχαν 7/13 τρίποντα, 53%) σε αντίθεση με το Μαρούσι (είχε 1/7 τρίποντα, 14%) ήταν ο βασικός λόγος που κυριάρχησαν πλήρως στο πρώτο ημίχρονο μετά το πρώτο 8λεπτο της αναμέτρησης.

Στο τρίτο 10λεπτο οι Ροδίτες είχαν τον έλεγχο μέχρι το 24’ (36-44) εξαιτίας της ποιότητας του Άντριου Γκάουντλοκ, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση και με τους Σανόγκο-Φρίντρικσον πλησίασαν (40-44 στο 25’) και με τρίποντο του Ρέινολντς πέρασε μπροστά (45-44 στο 28’), όμως δυο μεγάλα τρίποντα του Σωτήρη Μπιλλή επέτρεψαν στους «θαλασσί» να κλείσουν το τρίτο 10λεπτο έχοντας το «πάνω χέρι» (50-52 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, ο Κάμερον Ρέινολντς με δυο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε «αέρα» 6 πόντων (58-52 στο 32.20’’) στο Μαρούσι και με την συνδρομή του εξαιρετικού Τζόναθαν Στόουβ διατήρησε το προβάδισμα (60-56 στο 34.30’’).

Ο Κολοσσός δεν είχε πει την τελευταία λέξη και με μεγάλο τρίποντο έφερε την ομάδα του στο -1 (62-61 στο 36’). Με τους Ρέινολντς-Στόουβ να σκοράρουν οι παίκτες του Νίκου Βετούλα πήραν ξανά μια διαφορά 5 πόντων (68-63 στο 39’), αλλά ο Άντριου Γκάουντλοκ ήταν πάλι εκεί και έφερε τον Κολοσσό σε απόσταση... βολής (68-67) στα 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Ο Τζόναθαν Στόουβ με δυο ελεύθερες βολές διεύρυνε τη διαφορά (70-67) και στην τελευταία επίθεση το τρίποντο του Γκάουντλοκ δεν βρήκε στόχο επιτρέποντας στην ομάδα του Αμαρουσίου να φτάσει στη νίκη.

Φινάλε – μύθος για τη Φενέρ: Ο Μέλι στη λήξη (;) με τρίποντο με ταμπλό έστειλε το ματς από το -13 με τη Γιάλοβα στην παράταση (vid)
ΜΠΑΣΚΕΤ

20:10 - 12.10.2024

Ο Νικολό Μέλι είναι αυτός που πήγε να... κλέψει μέσα από τα χέρια της νεοφώτιστης Γιάλοβα τη νίκη για λογαριασμό της Φενέρμπαχτσε με «επικό» τρόπο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τζιοπάνος, Λόρτος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 29-37, 50-52, 70-67.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Βετούλας): Σανόγκο 4, Ρέινολντς 19 (3/6 τρίποντα), Φρίντρικσον 12 (1/2 τρίποντα, 8 ασίστ, 8 λάθη), Στόουβ 21 (2/3 τρίποντα), Λαντζεβάιν 7 (8 ριμπάουντ), Καρακώστας, Στασινός 3 (1), Σιούντρης, Ραντούλιτσα 2, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος, Τανούλης 2.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σιγάλας): Γκάουντλοκ 17 (3/6 τρίποντα), Ορτίζ, Κολοβέρος 11 (2/2 τρίποντα), Τσαϊρέλης 2, Ντανουσεβίτσιους 7 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Νέλσον 6, Σλαφτσάκης, Οκόρο 7 (9 ριμπάουντ), Πετρόπουλος, Χατζηνικόλας 8, Μπίλης 9 (2/2 τρίποντα), Κουρουπάκης.