Πρεμιέρα με το δεξί για το Μαρουσι στο FIBA Europe Cup με πολυφωνία

Sportal newsroom 22:12 - 09.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:13 - 09.10.2024

Η Νόρκεπινγκ έβαλε δύσκολα στο Μαρούσι, όμως η ομάδα των βορείων προαστίων είχε ως σημείο αναφοράς τον Ίσμαελ Σανόγκο και πήρε τη νίκη (99-80), μπαίνοντας με το δεξί στον όμιλο του FIBA Europe Cup.

Από εκεί που σταμάτησε στα παιχνίδια κόντρα στην Πέγια συνέχισε το Μαρούσι, στην πρεμιέρα του FIBA Europe Cup, κόντρα στη Νόρκεπινγκ. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και με μεγάλα σουτ έφτασε στη νίκη.

Ο Ισμαέλ Σανόγκο με 29 πόντους, 11/19 σουτ και 7 ριμπάουντ έδωσε τον τόνο στην ομάδα του, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να προσθέτει 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ από 13 πόντους είχαν οι Ελβάρ Φρίντρικσον και Μίροσλαβ Ραντούλιτσα.

Η Νόρκεπινγκ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει τα ηνία με τον Τάιους (7-10, 4'). Οι Σουηδοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με τον Λοβ ανέβασαν τη διαφορά (7-14, 6'). Η άμυνα των φιλοξενούμενων βρήκε λύσεις, με τον Γριiν να μπαίνει στην εξίσωση και τη διαφορά να ανεβαίνει (8-19, 8'). Ο Ραντούλιτσα πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έκλεισε το δεκάλεπτο μειώνοντας σε 14-19.

Πολύ δυνατά μπήκε το Μαρούσι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Λαντζεβάιν έγινε παράγοντας στο παιχνίδι και με τη βοήθεια του Σανόγκο το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (24-24, 13'). Λαντζεβάιν και Φρίντρικσον πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και το Μαρούσι μπήκε σε θέση οδηγού (33-29, 15'). Η αντίδραση της Νόρκεπινγκ δεν άργησε να έρθει, με τον Χάντερ να ανατρέπει την κατάσταση (33-38, 17'). Το φινάλε του ημιχρόνου άνηκε στον Ρέινολντς, που με δικές του προσπάθειες έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για το 44-43.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος μπήκε ζεστός στο δεύτερο μέρος, ο Φρίντρικσον έδωσε λύσεις και το Μαρούσι έχτισε διαφορά (50-45, 23'). Ο Σανόγκο φώναξε παρών και η διαφορά ανέβηκε (57-49, 25'). Ο Σανόγκο ανέβασε τη διαφορά, όμως ο Χάμπτον φώναξε παρών και μείωσε για τους φιλοξενούμενους (59-54, 26'). Ο Καρακώστας έδωσε σκορ στο Μαρούσι και η ομάδα των βορείων προαστίων κράτησε το προβάδισμα για το 68-62.

Ο Ραντούλιτσα έδωσε σκορ στο Μαρούσι, το οποίο κράτησε τον έλεγχο του αγώνα (72-65, 32'). Η Νόρκεπινγκ δεν έχασε την επαφή της με το σκορ και μείωσε με τον Γκριν (75-69, 34'). Ο Σανόγκο πήρε ξανά την κατάσταση στα χέρια του και το Μαρούσι έχτισε διαφορά (80-71, 35'). Τα τρίποντα αποτέλεσαν όπλο του Αμαρουσίου, με τον Φρίντρικσον να φέρνει τη διαφορά στο +13 (86-73, 36'). Ο Σανόγκο ήταν ασταμάτητος και το δικό του σουτ έστειλε το Μαρούσι στο +14 (91-77, 38'), τελειώνοντας το παιχνίδι. Μέχρι το φινάλε η κατάσταση δεν άλλαξε, με το Μαρούσι να φτάνει εμφατικά στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 44-43, 68-62, 99-80.