Νίκη για το Μαρούσι στο φιλικό με τον ΠΑΟΚ

© PAOK BC

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 19:27 - 31.08.2024 / Ανανεώθηκε: 19:30 - 31.08.2024

Στην πρώτη του εκτός έδρας φιλική αναμέτρηση για τη σεζόν 2024-25, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από το Μαρούσι (95-77).

Μαρούσι και ΠΑΟΚ κοντραρίστηκαν σε φιλική αναμέτρηση, η οποία έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα, με την ομάδα της Αθήνας να πανηγυρίζει τη νίκη (95-77).

Αναλυτικά όσα αναφέρει η ΚΑΕ ΠΑΟΚ:

«Ήταν το πρώτο εκτός έδρας φιλικό παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ mateco, που ηττήθηκε στην Αθήνα από το Μαρούσι με 95-77, σε ένα παιχνίδι εντελώς διαφορετικό από αυτά που προηγήθηκαν και με σαφώς περισσότερα και πολύ χρήσιμα συμπεράσματα για τον κόουτς Massimo Cancellieri.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με τους Reynolds, Παπαδάκη, Bartley, Ιατρίδη και Upson και είδε την ομάδα του να μένει πίσω στο σκορ από τα μισά της πρώτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 9-10, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 11-0, πέρασαν μπροστά με 20-10 και διατήρησαν την πρωτοπορία ως το τέλος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 30-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ μείωσε 41-32 στο 17', αλλά στο ημίχρονο το Μαρούσι διεύρυνε τη διαφορά (53-34).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, καθώς ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει και το έκανε, αλλά δεν έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση, παρά τα αρκετά ελεύθερα σουτ. Μείωσε ωστόσο τη διαφορά στους 14 (83-69 στο 35’), πριν το τελικό 95-77.

Αύριο, ακολουθεί το επόμενο φιλικό παιχνίδι της ομάδας μας στο Λαύριο (17:00).

Οι Γκάλης και Γιαννάκης θα παρευρεθούν στο φιλικό προς τιμήν του Ντράζεν Πέτροβιτς