Το Μαρούσι «σκόρπισε» την Πέγια και έβαλε τις βάσεις για τη συμμετοχή του στο Europe Cup

©Intime

Νίκος Καλαμπάκας 22:33 - 24.09.2024 / Ανανεώθηκε: 22:33 - 24.09.2024

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στο φετινό Europe Cup έκανε το Μαρούσι, που επιβλήθηκε της Πέγια στο κλειστό του Αγίου Θωμά με σκορ 98-75. Την Πέμπτη 26/9 ο επαναληπτικός, ξανά στον Άγιω Θωμά έπειτα από συμφωνία των δύο αντιπάλων.

Έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Ρέινολτς, Σανόγκο και Στόουβ το Μαρούσι επικράτησε της Πέγια από το Κόσοβο με σκορ 98-75 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στο Europe Cup.

Τζόναθαν Στόουβ και Κάμερον Ρέινολντς μετέτρεψαν την 1η περίοδο σε... προσωπική υπόθεση. Οι δύο ξένοι του Αμαρουσίου ήταν οι εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών, σημειώνοντας 10 και 9 πόντους αντίστοιχα σε αυτό το διάστημα. Το Μαρούσι είχε διαφορά 14 πόντων στο 10ο λεπτό (34-20) και είχε βάλει τις βάσεις για την πρώτη του νίκη κόντρα στην Πέγια, από την οποία ξεχώρισε με το «καλημέρα» ο Κάουαρτ.

Το Μαρούσι κυριαρχούσε στο παρκέ, όμως δεν έβρισκε την ευκαιρία να πάρει διαφορά ασφαλείας. Η αντίπαλός του από το Κόσοβο κατάφερνε να κρατιέται κοντά στο σκορ, με τη διαφορά πάντως να παραμένει σε διψήφια επίπεδα (54-43 στο ημίχρονο).

Η Πέγια μπήκε δυνατά στην 3η περίοδο, μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους (54-49), όμως το Μαρούσι αντέδρασε άμεσα και έτρεξε σερί 9-0 ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στο + 14 (64-49), ενώ στο τέλος της 3ης περιόδου βρήκε την ελληνική ομάδα να προηγείται με 74-58.

Το νερό είχε μπει για τα καλά πλέον στο αυλάκι, οι γηπεδούχοι συντήρησαν με άνεση τη διαφορά που είχαν πάρει.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σανόγκο που σημείωσε 20 πόντους, ενώ από 18 πρόσθεσαν οι Στόουβ και Ρέινολντς.

Δεκάλεπτα: 34-20, 54-43, 74-58, 98-75