Με αδιανόητο ξέσπασμα στο φινάλε και διαστημικό Μαλεντόν η Βιλερμπάν!

Απόστολος Μαυράκης 23:42 - 18.10.2024 / Ανανεώθηκε: 23:45 - 18.10.2024

Η Βιλερμπάν βρέθηκε στο καναβάτσο από την Μπασκόνια λίγα λεπτά πριν τη λήξη, ωστόσο με ένα φοβερό ντεμαράζ και ένα ασύλληπτο 20-2 σερί στα τελευταία 6 λεπτά και ένα Μαλεντόν των 25 πόντων κατάφερε να πάρει την δεύτερή της νίκη στην Euroleague με 76-69.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε με ονειρικό τρόπο το ματς της κόντρα στην Μπασκόνια, ωστόσο ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο των Ισπανών και ένας φοβερός Μονέκε κατάφεραν να γυρίσουν την κατάσταση στο δεύτερο μέρος. Αν και η Μπασκόνια έδειχνε πως θα πάρει το παιχνίδι ένα φοβερό ντεμαράζ της Βιλερμπάν έφερε το ματς στο μέτρα της και με ένα 20-2 στα τελευταία 6 λεπτά οι Γάλλοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με το τελικό 76-69.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για την Βιλερμπάν, αφού ανέπτυξε γρήγορα ένα 8-0 σερι που ανάγκασε τον Λάσο σε τάιμ-άουτ νωρίς στο παιχνίδι. Η Βιλερμπάν συνέχισε με πολύ καλή άμυνα και μέχρι το 4ο λεπτό βρισκόταν μπορστά με το 13-2. Οι παίκτες της Μπασκόνια αναγκάστηκαν να ανεβάσουν ρυθμούς και κατάφεραν να μειώσουν σε μονοψήφιο λίγο πριν την λήξη της περιόδο (20-12). Αξιοσημείωτο πως η Μπασκόνια είχε 0/6 τρίποντα ως τότε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν δεν έριξε τους ρυθμούς της και μπήκε με ένα 7-2 για να φτάσει το ματς στο double-score του 27-14 στα πρώτα τρία λεπτά. Η Μπασκόνια το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει στιγμαία σε μονοψήφιο (29-20), ωστόσο η Βιλερμπάν ξαναέφερε το χάσμα σε διαφορά άνω των 10. Κάπως έτσι, το ημίχρονο την βρήκε μπροστά με το 38-26 και τον Νιλ Σακό των 10 πόντων και των 7 ριμπάουντ να πρωταγωνιστεί.

Στο δεύτερο μέρος ήταν αναμενόμενο να δούμε ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο από τους παίκτες του Λάσο. Πράγματι, η Μπασκόνια κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα δυνατά της σημεία και με τους φοβερούς Χολ και Μονέκε να ηγούνται της προσπάθειας της ομάδας του, βρέθηκε να προηγείται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με το 53-54. Αξιοσημείωτο πως τα τελευταία 5 λεπτά οι Ισπανοί έτρεξαν ένα 6-18 σερί, με τον Μονέκε να έχει τους μισούς πόντους της ομάδας του (9).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπασκόνια έδειχνε να το έπιασε από εκεί που το άφησε, μπαίνοντας με ένα 3-13 επιμέρους στα πρώτα 4 λεπτά. Παρόλα αυτά, η Βιλερμπάν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και κατάφερε με ένα 20-2 φοβερό σερί να ξαναπεράσει μπροστά και να κλειδώσει την δεύτερή της νίκη στην Euroleague με 76-69 και τρόπο... επικό.

Ο Τέο Μαλεντόν. Έβαλε 25 πόντους με 5/10 τρίποντα, γεμίζοντας την στατιστική του με 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.

Το κλειδί του αγώνα

Το τρομερό κλείσιμο της Βιλερμπάν και συγκεκριμένα στα τελευταία 6 λεπτά, όπου αφενός έβαλε 17 σερί πόντους χωρίς να δεχθεί κανέναν μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όπου εκεί απλώς δέχθηκε άλλους 2, οι οποίοι δεν της έκαναν και κακό.

Τα επόμενα ματς

Η Βιλερμπάν θα φιλοξενηθεί από την Μπαρτσελόνα την ερχόμενη Παρασκευή (25/10) και ώρα 21:30, ενώ η Μπασκόνια θα υποδεχθεί στην Ισπανία την Αλμπα Βερολίνου, μια μέρα νωρίτερα (Πέμπτη 24/10) και ίδια ώρα.

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 38-26, 53-54, 76-69.

Sportal Euroleague Show με Αναντολού Εφές - Ολυμπιακός και όλη τη δράση της Παρασκευής