Με ανατροπή... στην ανατροπή η Ζαλγκίρις!

© EuroLeague Basketball

Απόστολος Μαυράκης 23:56 - 15.10.2024 / Ανανεώθηκε: 00:05 - 16.10.2024

Η Ζαλγκίρις τα πήγαινε περίφημα για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο στο τέλος η Βίρτους πήγε να της την... κάνει. Αυτό βέβαια δεν κατέστη δυνατό και οι Λιθουανοί έφυγαν με το διπλό από την Ιταλία με το οριακό 68-71.

Η Ζαλγκίρις πήγε να... αυτοκτονήσει στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησής της με την Βίρτους, παρόλα αυτά κατάφερε να πάρει την οριακότατη νίκη με το τελικό 68-71.

Οι Λιθουανοί βρίσκονταν μπροστά με διψήφιο στην τελευταία περίοδο, ωστόσο η Βίρτους με έναν φοβερό Σενγκέλια κατάφερε να περάσει μπροστά με 64-62. Η Ζαλγκίρις παρόλα αυτά απάντησε στην ανατροπή με... ανατροπή και κέρδισε το αμφίρροπο αυτό -όπως εξελίχθηκε- ματς με το τελικό 68-71.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ίγκνας Μπραζντέικις να βάζει 4 γρήγορους πόντους για την Ζαλγκίρις, με την Βίρτους όμως να μην αργεί να απαντήσει και να περνά μπροστά (7-4). Η Ζαλγκίρις πλησίασε στους 2 (12-10), με τους Ιταλούς να απομακρύνονται λίγο με ένα τρίποντο του Τάκερ. Ένα 0-6 όμως σερί στο τελευταίο λεπτό, έβαλε τους Λιθουανούς μπροστά με 15-16 στο τέλος της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί το... έπιασαν από εκεί που το άφησαν και με ένα 4-11 σερί στα πρώτα 4 λεπτά και πρωταγωνιστή τον Μπιρούτις, βρέθηκαν μποστά με 19-27. Οι Σέρβοι μείωσαν στο καλάθι, ωστόσο η Ζαλγκίρις έτρεξε νέο, 2-14 σερί και βρέθηκε να προηγείται με 10 στο ημίχρονο (30-44).

Η Βίρτους ήξερε ότι είχε ένα βουνό να ανέβει και επέστρεψε αποφασισμένη στο παρκέ, πλησιάζοντας με ένα 15-5 σερί στα πρώτα σχεδόν 6 λεπτά την Ζαλγκίρις στους 4 (45-49). Οι Λιθουανοί τα... χρειάστηκαν και ξύπνησαν μετά την κακή εκκίνησή τους, παλεύοντας περισσότερο και κλείνοντας την τρίτη περίοδο βρισκόμενοι μπροστά με 8 (52-60).

Το τελευταίο δεκάλεπτο άνοιξε με ιδανικό τρόπο για τους Ιταλούς, οι οποίοι σόκαραν την Ζαλγκίρις με ένα 12-2 στα πρώτα 6 λεπτά. περνώντας μάλιστα μπροστά με 2 (64-62). Στην συνέχεια οι Λιθουανοί ξύπνησαν και με με ένα πολύ καλό κλείσιμο κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά και να πάρει το θρίλερ με 3 πόντους διαφορά (68-71).

Ο Ντοβίντας Γκεντράιτις. Ο 24χρονος Λιθουανός είχε 15 πόντους αστοχώντας μόνο σε ένα σουτ εντός πεδιάς και μια βολή (5/6, 2/3 αντίστοιχα), ενώ είχε και από 1 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και μόλις ένα λάθος.

Το κλειδί του αγώνα

Το φοβερό δεύτερο δεκάλεπτο της Ζαλγκίρις λειτούργησε ευεργετικά για τους Λιθουανούς, οι οποίοι έχτισαν ένα διψήφιο προβάδισμα από νωρίς, το οποίο αν και κινδύνεψαν να χάσουν στα τελευταία δευτερόλεπτα, έφτανε για την δεύτερη νίκη τους στην Euroleague.

Η επόμενη αγωνιστική

Η Βίρτους θα κλείσει την διαβολοβδομάδα της στο Πριγκιπάτο κόντρα στην Μονακό την Παρασκευή 18/10 και ώρα 20:00, ενώ η Ζαλγκίρις θα φιλοξενηθεί μια μέρα νωρίτερα στο Μιλάνο από την Ολίμπια στις 21:30.

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 30-44, 52-60, 68-71.

Sportal Euroleague Show με Ολυμπιακός - Μιλάνο, Παρί - Παναθηναϊκός και καλεσμένο τον Χρήστο Χολίδη