Με σόου Ερνανγκόμεθ η Ισπανία έκλεισε θέση για τον τελικό του Προολυμπιακού κόντρα στις Μπαχάμες

Ισπανία

© FIBA

Sportal newsroom 23:39 - 06.07.2024 / Ανανεώθηκε: 23:43 - 06.07.2024

Αδιαμφισβήτητα οι Ισπανοί γνώρισαν την αντίσταση της Φινλανδίας, όμως με τον Βίλι Ερνανγκόμεθ να πρωταγωνιστεί και τον Λορέντζο Μπράουν να είναι καθοριστικός πανηγύρισαν τη νίκη-πρόκριση (81-74) στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά.

Η γεμάτη και καθοριστική εμφάνιση του Βίλι Ερνανγκόμεθ (28 πόντοι, 5 ριμπάουντ) μέσα σε 20 λεπτά ήταν αυτή που χάρισε τη νίκη στην Ισπανία απέναντι στην Φινλανδία με σκορ 81-74 για να προκριθεί η Φούρια Ρόχα στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά της Βαλένθια, όπου θα κοντράρει τις Μπαχάμες.

Μαζί του, ο Λορέντζο Μπράουν, ο νεοαποκτηθής γκαρντ του Παναθηναϊκού ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους και 7 ασίστ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Ωστόσο, οι Ισπανοί δυσκολεύτηκαν κόντρα στους Φινλανδούς που έδειξαν την αντίστασή τους παλεύοντας μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Η εμπειρία και η ετοιμότητα όμως της οικοδέσποινας δεν γινόταν να μην διαδραματίσει καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη της αναμέτρησης και στη νίκη της Ισπανίας που σημαίνει ότι φτάνει ένα βήμα πιο κοντά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος μάλιστα, οι δύο ομάδες βρίσκονταν ισόπαλες 72-72, με την Ισπανία να πραγματοποιεί σερί 6-0 για το 72-78 «βγάζοντας» παράλληλα καλές άμυνες μέχρι και τη νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-17, 30-38, 59-56, 74-81