Ασταμάτητος ο Αντετοκούνμπο - Δεν κρατιούνται οι Μπακς, συνέτριψαν τους Μάτζικ με «βροχή» από τρίποντα

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο

Photo by John Fisher/Getty Images

Νίκος Καλαμπάκας 06:18 - 02.03.2023 / Ανανεώθηκε: 18:11 - 14.08.2024

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για μια ακόμα φορά ήταν φοβερός μέσα στο παρκέ, ο Χόλιντεϊ ήταν άξιος συμπαράστασής του και οι Μπακς πήραν την 16η σερί τους νίκη, αφού επικράτησαν στο Μιλγουόκι των Μάτζικ με 139-117.

Μετά τους Νετς, σειρά είχαν οι Μάτζικ! Ήταν να μην πάρει φόρα το Μιλγουόκι αφού οι Μπακς δεν έχουν φρένα αυτή την εποχή και με έναν σούπερ Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν είχαν πρόβλημα κόντρα στους Μάτζικ, αφού τους συνέτριψαν με 139-117, σημειώνοντας και ρεκόρ τριπόντων αφού συνολικά έβαλαν συνολικά 26!

Το Ορλάντο αντιστάθηκε στο πρώτο δωδεκάλεπτο και έμεινε κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους, αφού στο 12' το σκορ ήταν στο +2 για το Μιλγουόκι (31-29).

Ο Γιάνης ωστόσο μαζί με τον Χόλιντεϊ δεν είχαν όρεξη για περιπέτειες. Ανεβάζοντας την απόδοσή τους στο β' δωδεκάλεπτο πήγαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και τελικά στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο +10 για τους γηπεδούχους (76-66).

Ίδιο σκηνικό και στην 3η περίοδο με το Μιλγουόκι να κυριαρχεί, το Ορλάντο να μάχεται αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ. Στο 36' ο πίνακας έδειχνε 108-96, διαφορά που θα μπορούσαν να καλύψουν οι φιλοξενούμενοι, αν δεν έβρισκαν μπροστά τους αφηνιασμένα ελάφια...

Το τέταρτο δωδεκάλεπτο ήταν παράσταση για μια ομάδα, αφού οι Μακς άνοιξαν το γκάζι κι έφτασαν τελικά στο 139-117.

Ο Αντετοκούνμπο σημείωσε 31 πόντους με 3/4 3/4 τρίποντα, 7/10 δίποντα και 8/10 βολές, ενώ ο Χόλιντεϊ πρόσθεσε 23 πόντους και 9 ασίστ. Με τη νίκη τους αυτή οι Μπακς είναι πλέον πρώτοι στην περιφέρεια της Ανατολής με ρεκόρ 45-17, ενώ οι Σέλτικς ακολουθούν με 45-18.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-29, 76-66, 108-96, 139-117