Μοναδικό κέρδος ο Μιλουτίνοφ για τον Ολυμπιακό στο 77-61 επί της Καρδίτσας

Νίκολα Μιλουτίνοφ

InTime

Παναγιώτης Ραμαντάνης 19:09 - 21.10.2024 / Ανανεώθηκε: 19:17 - 21.10.2024

Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε από την Καρδίτσα Ιαπωνική για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL και πήρε τη νίκη 77-61.

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό που επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί. Οι «ερυθρόλευκοι» φιλοξενήθηκαν από την Καρδίτσα Ιαπωνική για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL και επικράτησαν με 77-61. Ένα παιχνίδι στο οποίο ο Σάσα Βεζένκοφ βγήκε πρώτος σκόρερ με 20 πόντους.

Στα ευχάριστα η επιστροφή του Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από πλευράς Καρδίτσας ο Ματ Λούις ξεχώρισε με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Λιούις στο 09:03 είχε πετύχει το πρώτο καλάθι του αγώνα με τρίποντο, ενώ ο Βεζένκοφ είχε απαντήσει με γκολ-φάουλ στο 08:43. Για πρώτη φορά προβάδισμα είχε πάρει ο Ολυμπιακός στο 06:35 μετά από τρίποντο του Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος είχε πετύχει όλους τους πόντους της ομάδας του.

Στο 03:06 με νέο γκολ-φάουλ του Βεζένκοφ, οι Πειραιώτες είχαν το προβάδισμα με 15-8, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να είχε τους 13 από τους 15 πόντους. Στα ευχάριστα για τον Ολυμπιακό ήταν και η επιστροφή του Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος στο 01:50, είχε πετύχει και το πρώτο του καλάθι. Με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα με 19-14.

Ο Ολυμπιακός είχε ξεκινήσει δυνατά στη 2η περίοδο και στο 08:44, μετά από καλάθι του Μιλουτίνοφ, η διαφορά είχε πάλι και πάλι στους δέκα πόντους (24-14). Η Καρδίτσα Ιαπωνική είχε μειώσει με τρίποντο του Χόρτσλερ, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σερί 8-0 από το 07:27 μέχρι το 06:26 για το 32-17.

Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0, είχαν μειώσει σε 24-32, ενώ είχε ακολουθήσει τρίποντο του Λούκα Βιλντόζα. Ο Ολυμπιακός με «όπλο» την ομαδικότητα και τις πολλές ασίστ, είχε πάει στα αποδυτήρια με μία διαφορά 18 πόντων (46-28).

Ο Λιούις όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αυτός που πέτυχε το πρώτο καλάθι του δεύτερου μέρους με τρίποντο για το 31-46. O Παπανικολάου είχε απαντήσει με δίποντο, ωστόσο η Καρδίτσα Ιαπωνική με ένα εντυπωσιακό σερί 9-0, είχε μειώσει στο 05:47 σε 40-48.

Οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στους έξι στο 04:08 (44-50), όμως με βολές του Βεζένκοφ και φλότερ του Μιλουτίνοφ, ο Ολυμπιακός είχε πάει τη διαφορά και πάλι σε διψήφιο αριθμό (54-44). Οι Πειραιώτες είχαν... φορτσάρει τα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και είχαν το προβάδισμα με τη λήξη του, με 62-46.

Με βολές του Λιούις και τρίποντο του Κασελάκη, η Καρδίτσα είχε μειώσει σε 51-62 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ενώ ο Ολυμπιακός είχε απαντήσει με δίποντο του Άλεκ Πίτερς. Η διαφορά στο 05:01, είχε φτάσει τους 21, με τους Πειραιώτες να ήταν μπροστά στο σκορ με 74-53.

Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε τη διαφορά του και έφτασε εν τέλει στη νίκη με 77-61.