Η «Αγία Τριάδα» της περιφέρειας χάρισε σπουδαίο «διπλό» στην Εφές

Μονακό - Εφές

Photo by Alfonso Cannavacciuolo/Euroleague Basketball via Getty Images

22:01 - 14.11.2023 / Ανανεώθηκε: 11:59 - 14.08.2024

Λάρκιν, Μπομπουά και Τόμπσον πετούσαν φωτιές στο Μονακό και η Εφές επικράτησε με 89-82 της ομώνυμης ομάδας.

Σπουδαία νίκη πήρε η Εφές στην έδρα της Μονακό με σκορ 89-82. Οι Τούρκοι βασίστηκαν στους Λάρκιν, Μπομπουά και Τόμπσον που έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι και κατάφεραν να «δραπετεύσουν» από το Πριγκιπάτο με ένα σπουδαίο «διπλό», ανεβαίνοντας στο 4-4 της κατάταξης.

Μονακό και Εφές μπήκαν αποφασισμένες να πάρουν τη νίκη. Αν και οι Τούρκοι έκαναν καλύτερη εκκίνηση με τον Τόμπσον να σημειώνει 6 διαδοχικούς πόντους, οι Γάλλοι βρήκαν γρήγορα τις απαντήσεις με τους Λόιντ και Μοτιεγιούνας κι έτσι οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν στο σκορ χέρι - χέρι. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 28-25, αφού Πλάις και Μπομπουά βρήκαν το χέρι τους νωρίς και βοήθησαν τον Τόμπσον.

Ίδιο το σκηνικό και στη 2η περίοδο. Η Εφές είχε τον έλεγχο, προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, όμως η Μονακό έβρισκε τις λύσεις και δεν άφηνε την αντίπαλό της να πάρει μεγάλη διαφορά. Όταν οι Τούρκοι ξέφυγαν με 8 πόντους (36-44 στο 17') οι γηπεδούχοι με πόντους των Λόιντ και Οκόμπο πλησίασαν ξανά και τελικά στο ημίχρονο η Εφές ήταν μπροστά με 4 πόντους (44-48).

Η 3η περίοδος ήταν μια από τα... ίδια! Η Εφές είχε το προβάδισμα, η Μονακό πάσχιζε να πάρει αυτή κεφάλι στο σκορ, όμως η ψυχραιμία των φιλοξενούμενων τους έδινε την ευκαιρία να διατηρούν συνεχώς την πρωτοπορία τους, χωρίς ωστόσο να μπορούν να ανοίξουν περισσότερο τη διαφορά. Στο 30' το σκορ ήταν 66-69 και ο αγώνας άφηνε υποσχέσεις για συγκινήσεις.

Η Εφές συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς μέχρι το τέλος. Μπομπουά, Λάρκιν και Τόμπσον έδιναν τον ρυθμό και οι Τούρκοι συντηρούσαν συνεχώς μια διαφορά 4 έως 6 πόντους. Το τελικό 82-89 ήρθε δύσκολα, με την Εφές να βασίζεται στην περιφέρειά της η οποία πετούσε φωτιές και να αφήνει τη Μονακό στο 5-3 της κατάταξης!

Ο Σέιν Λάρκιν χρωστούσε μια πολύ καλή εμφάνιση στην ομάδα του και τον εαυτό του και την έκανε στο Μονακό. Αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της ομάδας, ενώ ήταν ο παίκτης που στο 82-85 έβαλε ένα φοβερά δύσκολο καλάθι για να «σφραγίσει» τη νίκη της ομάδας του.

Το κλειδί του παιχνιδιού

Οι περιφερειακοί της Εφές έκαναν σπουδαίο παιχνίδι και αποτέλεσαν βαρόμετρο για το που θα γείρει η πλάστιγγα. Λάρκιν, Μπομπουά και Τόμπσον σημείωσαν 25, 21 και 16 πόντους αντίστοιχα και έδωσαν μια σημαντική νίκη στην ομάδα τους.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ:

Η Εφές υποδέχεται την Αρμάνι ενώ η Μονακό ταξιδεύει στη Μαδρίτη για να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ.

Διαιτητές

Πουλκ, Καρντούμ και Ουντουάνσκι

Δεκάλεπτα: 25-28, 44-48, 66-69, 82-89

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 5 (2/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λόιντ 19 (3/6 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ, Μπράουν 13 (8 ριμπάουντ), Ντιάλο 10 (1), Κορνελί 2, Γουόκερ 2, Μοτιεγιούνας 13 (1), Ουαταρά 3 (1), Χολ 3 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 12 (6/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 25 (6/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπομπουά 21 (6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κλάιμπερν 4 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος). Τόμπσον 16 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πλάις 7 (1), Χόλατζ, Γιλμάζ, Γουίλις 8 (2), Ζίζιτς 6, Τζόουνς 2.