«Πριγκίπισσα» Βίρτους έκανε πλάκα στο... φάντασμα της Μονακό

Ντάνιελ Χάκετ

Χρήστος Τσάλτας 21:57 - 13.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:45 - 14.08.2024

Η Βίρτους Μπολόνια ήταν καταιγιστική κόντρα στην Μονακό, έφτασε εμφατικά στη νίκη (83-59) υποχρεώνοντας την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς σε απογοητευτική εμφάνιση.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το παιχνίδι κόντρα στην Μονακό η Βίρτους Μπολόνια. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ήταν σαρωτική, επέβαλε από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι της και χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο έφτασε δια περιπάτου στην πρώτη νίκη της στη Euroleague.

Ο Μάρκο Μπελινέλι με 13 πόντους έδωσε τον τόνο στην ομάδα του, έχοντας βοήθειες από τον Τορνίκε Σενγκέλια (12π, 5ρ, 4ασ), αλλά και τον Τζαλίν Σμιθ, που πρόσθεσε 12 πόντους. Από την απογοητευτική Μονακό, που μετράει 2 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια στη διοργάνωση, οι 14 πόντοι του Μάικ Τζέιμς δεν αρκούσαν για να αλλάξουν την απογοητευτική κατάσταση.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Μονακό δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, κάτι που εκμεταλλεύτηκε πλήρως η Βίρτους. Η ιταλική ομάδα πήρε τα ηνία του αγώνα και με τον Σενγκέλια να κάνει τα πάντα στο παρκέ έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα για το 15-23 της πρώτης περιόδου, σε ένα διάστημα που πέραν του Τζέιμς οι Μονεγάσκοι δεν έβρισκαν λύσεις.

Ο ρυθμός ήταν κομμένος και ραμμένος στα μέτρα των παικτών του Μπάνκι, που ανέβασαν την ένταση στην επίθεση. Ο Λούντμπεργκ πήρε την κατάσταση στα χέρια του, η άμυνα ήταν αποτελεσματική και η διαφορά αυξήθηκε για το 33-48 του ημιχρόνου.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για την Βίρτους στην συνέχεια. Οι παίκτες του Μπάνκι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, ο Μπελινέλι συνέχισε να δίνει λύσεις και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» πάνω από τους 20 πόντους για το 48-70 της τρίτης περιόδου, το οποίο έκανε τυπική διαδικασία την τέταρτη περίοδο, με τους Ιταλούς να κρατούν τη διαφορά ψηλά και να καταλήγει στους 24 πόντους για το τελικό 59-83.

MVP: Μάρκο Μπελινέλι

Ο Ιταλός άσος έδωσε τον τόνο στην ομάδα του έχοντας 13 πόντους απέναντι στην άμυνα της Μονακό, δίνοντας πολλές λύσεις στον Λούκα Μπάνκι κάθε φορά που πατούσε παρκέ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η καταιγιστική τρίτη περίοδος της Βίρτους. Η ιταλική ομάδα πάτησε γκάζι και μετέτρεψε το 33-48 σε 48-70, κάνοντας το τέταρτο δεκάλεπτο τυπική διαδικασία στο Μόντε Κάρλο.