Ήττα για τη Μονακό μια εβδομάδα πριν τον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό

Μονακό - Λε Μαν

AS Monaco / twitter

Sportal newsroom 23:57 - 12.05.2023 / Ανανεώθηκε: 16:23 - 14.08.2024

Χωρίς τον Μάικ Τζέιμς και τον Τζόρνταν Λόιντ, η Μονακό ηττήθηκε από τη Λε Μαν με 95-101 για την 33η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Μονακό δεν άντεξε απέναντι στη Λε Μαν και γνώρισε ήττα με σκορ 95-101, μια εβδομάδα πριν τον ημιτελικό της με τον Ολυμπιακό, στο Final 4 της Euroleague.

Η Βόννη απέκλεισε τη Μάλαγα και θα βρει στον τελικό του BCL τη Χάποελ Ιερουσαλήμ
FIBA CHAMPIONS LEAGUE

23:37 - 12.05.2023

Η Βόννη ήταν η νικήτρια του δεύτερου ημιτελικού κόντρα στη Μάλαγα. Η ομάδα της Γερμανίας επιβλήθηκε με σκορ 67-69 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του BCL. Κορυφαίος των νικητών ο Τι Τζέι Σορτς που σημείωσε 21 πόντους και ήταν φόβος και τρόμος για τους αντιπάλους του!

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού αγωνίστηκε χωρίς τους Τζέιμς και Λόιντ και δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της αντιπάλου της, αφού για τους Μονεγάσκους διασώθηκε μόνο ο Ντιαλό που σημείωσε 29 πόντους.

Ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι με τη Λε Μαν να είναι άκρως ανταγωνιστική από το ξεκίνημα του αγώνα και τελικά να φτάνει σε μια σπουδαία νίκη, που τη διατήρησε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία. Το 23-23 δείχνει το παραπάνω, αφού η Μονακό δίχως τον κινητήριο μοχλό της (Τζέιμς) δεν μπορούσε να βρει εύκολα καλάθια. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 5 πόντους (44-49).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ροή του αγώνα δεν άλλαξε. Η Λε Μαν ήταν μπροστά στο σκορ, η Μονακό προσπαθούσε να προσπεράσει, όμως μάταια. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι και πήγαν στο -2 στην ανάπαυλα της τρίτης περιόδου (69-71), όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-23, 44-49, 69-71, 95-101