Η Μονακό με εξαιρετικό δίδυμο Οκόμπο-Τζέιμς υπέταξε την Μακάμπι στο πριγκιπάτο

©Euroleague

Γιάννης Πάλλας 22:35 - 09.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:57 - 09.10.2024

Η Μονακό κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε (85-79) της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έκανε το «2 στα 2» στη Euroleague με πρωταγωνιστές τους Έλι Οκόμπο και Μάικ Τζέιμς

Με τον Μάικ Τζέιμς να αναλαμβάνει δράση στο πρώτο ημίχρονο και τον Έλι Οκόμπο στο δεύτερο η Μονακό κυριάρχησε (85-79) της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο πριγκιπάτο και έκανε το «2 στα 2» στη Euroleague.

Οι μονεγάσκοι μετά το πρώτο ημίχρονο έλεγξαν τον ρυθμό πίεσαν πολύ τον αντίπαλο τους και διατήρησαν ανέπαφη την έδρα τους, όπως έπραξαν και στην πρεμιέρα με την Αρμάνι.

Ο Μάικ Τζέιμς τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους (3/7 τρίποντα) και 6 ασίστ, ενώ άλλους 17 πόντους πρόσθεσε ο Έλι Οκόμπο.

Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ που ήταν εκείνη που είχε το «πάνω χέρι» στο πρώτο ημίχρονο ξεχώρισε ο πρώην μονεγάσκος Τζόρνταν Λόιντ με 16 πόντους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (15-15 στο 6.20’’), ενώ το τέλος του πρώτου 10λεπτου βρήκε τους Ισραηλινούς μπροστά στο σκορ (21-23 στο 10’) με τον Τζόρνταν Λόιντ να σηκώνει το βάρος επιθετικά.

Ο Μάικ Τζέιμς αποτελούσε τη σταθερή απειλή για το καλάθι της ομάδας του Όντεντ Κάτας και ήταν εκείνος που στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων (23-33 στο 13’) συνέβαλλε ώστε να μειωθεί η διαφορά (33-37 στο 17’).

Με τρίποντο του Ταμίρ Μπλατ η Μακάμπι ξέφυγε ξανά (33-40 στο 17’.30’’), όμως ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκεί και με συνεχόμενους πόντους επέτρεψε στους μονεγάσκους να πλησιάσουν σε απόσταση... βολής (37-40 στο 18’). Ωστόσο, οι Ισραηλινοί που είχαν τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο μέρος έκλεισαν το ημίχρονο στο +5 (41-46 στο 20’).

Δείτε το Play by Play του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φωνές του Σάσα Ομπράντοβιτς έπιασαν τόπο, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και μετά τα πρώτα λεπτά (45-52 στο 22.40’’), όπου ο Τζόρνταν Λόιντ αποτελούσε την επιθετική σταθερά για τους Ισραηλινούς οι μονεγάσκοι κυριάρχησαν.

Αυτό συνέβη, γιατί δίπλα στον Μάικ Τζέιμς μπήκε στην επιθετική εξίσωση του αγώνα ο Έλι Οκόμπο, ο οποίος με μεγάλα σουτ έβαλε στη θέση του... οδηγού (53-52 στο 25’) τη Μονακό η οποία βρέθηκε και στο +5 (61-56 στο 27.30’’), ενώ με δικό του τρίποντο ολοκληρώθηκε το τρίτο 10λεπτο με το σκορ να είναι 65-60 (στο 30’) για την ομάδα του πριγκιπάτου.

Στην τελευταία περίοδο, με τρίποντο του Μπλόσομγκέιμ η διαφορά «εκτοξεύτηκε» στο +10 (70-60 στο 31’), όμως με τον Τζάσιελ Ριμπέρο η Μακάμπι επέστρεψε (72-69 στο 34’). Εκεί σκόραρε και ο Παπαγιάννης για τη Μονακό, αλλά ο Οκόμπο ήταν εκείνος που οδήγησε εκ του ασφαλούς τη γαλλική ομάδα στη νίκη παρά τις προσπάθειες των Ριβέρο και Λόιντ.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκείνος που καθόρισε το παιχνίδι συνολικά με τους 17 πόντους (4/6 ελεύθερες βολές, 2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα), ενώ είχε ακόμη 6 ασίστ και 3 κκλεψίματα συγκεντρώνοντας 22 βαθμούς στην αξιολόγηση σε 31.18 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το επιμέρους 24-14 στο τρίτο 10λεπτο ήταν εκείνο που οδήγησε στη μεγάλη ανατροπή του σκηνικού και τη νίκη της Μονακό. Οι μονεγάσκοι επέστρεψαν από το -5 (41-46 στο 20’) και έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο στο +5 (65-60).

Μάλιστα, στο πρώτο λεπτο της τελευταίας περιόδου ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (70-60) και έκτοτε δεν αισθάνθηκαν ουσιαστική απειλή από τον αντίπαλο τους, παρότι πλησίασε σε απόσταση ενός τριπόντου (80-77 στο 38’).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Περάντι, Ρόσι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 41-46, 65-60, 85-79.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Τζέιμς 17 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Οκόμπο 17 (2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 7 (2/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 10 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 1 λάθος, 1 μπλοκ), Ντιαλό 9 (6 ριμπάουντ), Κορνέλι, Τζαϊτε 6 (8 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 11 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάρπεϊ, Μπέγκαριν, Μπράουν, Στράζελ 8 (2/3 τρίποντα).

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Χόαρντ 13 (7 ριμπάουντ), Λόιντ 16 (1/4 τρίποντα), Καμπά, Μένκο, Σόρκιν 7 (1/2 τρίποντα), Ρέιμαν, Ντιμπαρτολομέο 3 (1/4 τρίποντα), Ριβέρο 13, Κοέν 2, Ράντολφ 10, Γιοκουμπάιτις 9, Μπλατ 6 (2/4 τρίποντα, 10 ασίστ).