Η Μονακό έδεσε (Ο)κόμπο τη Ζάλγκιρις!

Euroleague

Aχιλλέας Μαυροδόντης 00:09 - 30.12.2022 / Ανανεώθηκε: 10:54 - 20.08.2024

Η Μονακό επέστρεψε από την κόλαση και με τον Έλι Οκόμπο κορυφαίο, πήρε τη νίκη απέναντι στη Ζάλγκιρις με 84-82 και ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση της κατάταξης της Euroleague!

Η Μονακό ήταν πίσω σε όλη την διάρκεια του αγώνα απέναντι στη Ζάλγκιρις, όμως στο τέλος έδειξε την ποιότητά της και με τον Έλι Οκόμπο να κάνει τρομερά πράγματα, έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 84-82, ανεβαίνοντας στο 11-5.

Η Ζάλγκιρις βρέθηκε ακόμα και στο +13 κατά την διάρκεια του αγώνα, όμως στο τέλος η Μονακό ήταν εκείνη που χαμογέλασε! Σημείο – κλειδί ήταν το 8-0 που έτρεξαν οι γηπεδούχοι από το 66-72 έως το 74-72, με το παιχνίδι να γίνεται θρίλερ έκτοτε! Κάπου εκεί τα πάντα έγιναν θρίλερ, με τη Μονακό, χάρη στον τρομερό Οκόμπο, να πανηγυρίζει στο τέλος μια μεγάλη νίκη.

Στην κορυφή Μπασκόνια και Μονακό, νίκη οκτάδας για Μακάμπι
EUROLEAGUE

00:28 - 30.12.2022

Ο Λορέντζο Μπράουν της Μακάμπι και ο Μπίλι Μπάρον της Μιλάνο έδωσαν μεγάλες νίκες στις ομάδες τους, με τη Μπασκόνια να νικάει τη Ρεάλ και τη Μονακό στο όριο τη Ζαλγκίρι. Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία έπειτα απο την πρώτη μέρα της 16ης αγωνιστικής...

Η Ζάλγκιρις μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα με 17-26 στο δεκάλεπτο, ενώ κράτησε τον ίδιο ρυθμό και μέχρι το ημίχρονο, με την Μονακό να παλεύει, αλλά να μην μπορεί να κάνει την ανατροπή(42-49). Η λιθουανική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα και πήρε προβάδισμα δύο φορές στο +10 στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, κρατώντας μάλιστα το προβάδισμα παρά το ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τέλος του δεκαλέπτου (60-64, 30'). Αν και η Ζαλγκίρις Κάουνας πήρε προβάδισμα με επτά πόντους στο 31' λεπτό (60-67), όμως κάπου εκεί η Μονακό είπε να βάλει τα πράγματα στη θέση τους. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς πάτησαν γκάζι και συνολικά έτρεξαν ένα επιμέρους 24-18, παίρνοντας το προβάδισμα (84-82, 39'). Παρόλα αυτά, στην τελευταία επίθεση η Ζάλγκιρις μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη, όμως οι Λιθουανοί τα έκαναν μαντάρα, με τη Μονακό να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

MVP: Έλι Οκόμπο

Ο Έλι Οκόμπο ήταν σε μεγάλη βραδιά, καλύπτοντας και το τραγικό βράδυ του Μάικ Τζέιμς (2π.) και την απουσία του Τζόρνταν Λόιντ. Συνολικά ο Γάλλος είχε 22 πόντους και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 42-49, 60-64, 84-82
Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκομπό 22 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπλόσομγκεϊμ 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ντιάλο 14 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μορμάν, Μοτιεγιούνας 7 (6 ριμπάουντ), Ουαταρά 14 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Στραζέλ 6 (2), Χολ 7 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 2 (0/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ)
Ζάλγκιρις Κάουνας (Μακσβίτις): Έβανς 17 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκιεντράιτις 2, Χέιζ 4 (4 ριμπάουντ), Σμιτς 18 (2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπιρούτις 10 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λουκοσιούνας 5 (1), Μπραζντέικις 3 (1/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντίμσα 8 (2), Μπουτκεβίτσιους 3 (1), Ουλάνοβας 12 (2/9 σουτ, 8/8 βολές)