Άλλη μια νίκη ψυχολογίας για την Μπάγερν ενόψει... ΟΑΚΑ - Επικράτησε άνετα της Γκέτινγκεν

Φωτ. IMAGO

Κάρσεν Έντουαρντς / © IMAGO

Απόστολος Μαυράκης 18:11 - 06.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:15 - 06.10.2024

Η Μπάγερν επικράτησε στο 4ο της ματς στο γερμανικό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 81-95 της Γκέτινγκεν, έπειτα και από την νίκη της την περασμένη Πέμπτη (3/10) κόντρα στην Ρεάλ για την πρεμιέρα της Euroleague.

Ερχόμενη με φόρα από την τεράστια νίκη της στην πρεμιέρα της Euroleague κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης με 97-89, η Μπάγερν επικράτησε της Γκέτινγκεν με 81-95. Κορυφαίοι για τους Βαυαρούς ήταν οι Έντουαρντς και Βόιγκτμαν, βοηθώντας την ομάδα τους να βελτιώσει το ρεκόρ της στο γερμανικό πρωτάθλημα σε 3 νίκες και 1 ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Βαυαρούς να «παίρνουν» ένα κεφάλι των 8 πόντων λίγο πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο η Γκέτινγκεν κατάφερε να μειώσει γρήγορα. Κάπως έτσι η Μπάγερν βρέθηκε μπροστά με 3 (21-24) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν πήγε να κάνει αυτό που δεν έκανε στο πρώτο, να αναπτύξει δηλαδή ένα διψήφιο προβάδισμα, με ένα 4-11 σερί στα πρώτα 4 λεπτά (27-35). Η Γκέτινγκεν ωστόσο, με πρωταγωνιστή τον ασύλληπτο Κόλιν Ουέλπ των 3 σερί τρίποντων, κατάφερε να περάσει μπροστά και κάπως έτσι το ημίχρονο την βρήκε στο «τιμόνι» με το 45-43. Σημειωτέον πως ο Ουέλπ είχε ήδη 14 πόντους από το πρώτο μέρος.

Η Μπάγερν επέστρεψε δριμύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα απίθανο 0-16 που είχαν ως είσοδο στα πρώτα 4 λεπτά του, απέκτησαν για πρώτη φορά διψήφιο «κεφάλι». Το επιμέρους 17-31 σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, βρήκε τους Βαυαρούς μπροστά με 62-74 στην λήξη του.

Τα τελευταία 10 λεπτά πέρασαν με σχετική άνεση για τη Μπάγερν, η οποία δεν απειλήθηκε ιδιαιτέρως και κατάφερε να επικρατήσει με το τελικό 81-95. Ο Βόιγκτμαν «άγγιξε» το triple-doube και πρωταγωνίστησε με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Μαζί με εκείνον, επίσης ξεχώρισε και ο Κάρσεν Έντουαρντς με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Ουέλπ έκανε οτιδήποτε περνούσε από το χέρι τους για την Γκέτινγκεν, όμως οι 20 του πόντοι δεν στάθηκαν αρκετοί.

Υπενθυμίζουμε πως η Μπάγερν θα φιλοξενηθεί από τον Παναθηναϊκός στο ανακαινισμένο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Πέμπτη (10/11), στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής της Euroleague.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 45-43, 62-74, 81-95.

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΓΚΕΝΤΙΓΚΕΝ: Ουέλπ 20 (4), Ουίγκινς 14, Ένσμινγκερ 13 (2), Μπέχαιμ 10, Χάμοντ 9 (1), Μουσίντι 9, Γκόντφρει 6 (1), Ενγκουγιέν, Βέρβερς, Γίνεμαν, Σούλτς, Μέλερ.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Έντουαρντς 21 (2), Ουάιλερ-Μπαμπ 14 (4), Βόιγκτμαν 12 (2), Χάρις 11, Ομπστ 10 (2), Ντα Σίλβα 7, Μπράνκοβιτς 6, Καρτσένκοφ 6, Νέιπιερ 4, Γκίφεϊ 3, Μαντάρ, Γέμπο.