Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε την Βίρτους η Μπάγερν

Twitter / Virtus Segafredo Bologna

Sportal newsroom 23:53 - 27.01.2023 / Ανανεώθηκε: 10:20 - 20.08.2024

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με σκορ 91-84.

Την ένατη νίκη της στη φετινή Euroleague πήρε η Μπάγερν Μονάχου η οποία επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια στη Γερμανία με σκορ 91-84 για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ελάια Χάρις ήταν ο παίκτης που στο α' δεκάλεπτο ανέλαβε να οδηγλησει επιθετικά τους Βαυαρούς. Σημείωσε τους 7 από τους 22 πόντους της ομάδας του και ήταν αυτός που έδινε τη σιγουριά που χρειάζονταν οι γηπεδούχοι, απέναντι στην πάντα επικίνδυνη Βίρτους. Η περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 22-18 και ο αγώνας ήδη μύριζε... νντέρμπι.

Euroleague: O Ολυμπιακός δεν χαρίζεται και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας
EUROLEAGUE

23:50 - 27.01.2023

Η Μακάμπι δεν μπόρεσε να αντισταθεί στο ΣΕΦ και ο Ολυμπιακός πήρε την 14η νίκη του έπειτα από 21 αγωνιστικές. Μαζί του στην κορυφή, αλλά από... κάτω η Ρεάλ που νίκησε την Μπαρτσελόνα, τη μέρα που ο Παναθηναϊκός είχε επιβληθεί της Ζαλγκίρις.

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στο β' δεκάλεπτο. Οι Ιταλοί δεν άφηναν την Μπάγερν να ξεφύγει, ήταν συνεχώς κολλημένοι σαν βδέλες πάνω τους. Στην εξίσωση μπήκε για τους Γερμανούς και ο φορμαρισμένος τελευταία Ρούμπιτ και έτσι κρατούσαν τα ηνία μέχρι το ημίχρονο, που βρήκε το σκορ στο 43-38.

Η ομάδα του Τρινκιέρι έσφιξε την άμυνά της στο γ' δεκάλεπτο, γεγονός που δυσκόλεψε την Μπολόνια. Με τον Τεόντοσιτς να κινείται σε ρηχά νερά, η Βίρτους δεν μπορούσε να κάνει ένα ξέσπασμα και να προσπεράσει, ενώ έχασε και τη συγκέντρωσή της στην άμυνα με αποτέλεσμα να δει τους αντιπάλους της να ξεφεύγουν στο 30' με 11 πόντους (66-55).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξαν πολλά. Η Βίρτους έκανε μια τελευταία προσπάθεια να επανέλθει στον αγώνα, όμως οι παίκτες του Τρινκιέρι κράτησαν χαρακτήρα και της έδειξαν ότι δεν είχαν περιθώρια ώστε να χάσουν την ήττα μέσα από τα χέρια τους. Το τελικό 91-84 ήρθε πιο εύκολα απ' ότι φαίνεται, με τους Γερμανούς να κάνουν την 9η τους νίκη στην Euroleague.

MVP: Ογκουστίν Ρούμπιτ

Τον τελευταίο καιρό είναι σε φόρμα και το δείχνει... Για μια ακόμα φορά ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού έκανε καταπληκτικό παιχνίδι και με τους 18 του πόντους συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη των Βαυαρών.

Δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 66-55, 91-84

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ - Μπαμπ 10, Γουόλντεν 5 ,Σίλι 7, Γουίνστον 15, Γκιφάι 9, Χάντερ 5, Βίμπεργκ , Μπόνγκα 6 , Γιάραμαζ 6 , Χάρις 7 , Ρούμπιτ 18, Γκιλέσπι 3

Βίρτους Μπλόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 14 , Μπελινέλι 10, Παγιόλα, Μπακό 8 , Τζαϊτέ 9 , Σενγκέλια 8, Χάκετ 12, Μίκι 2, Οτζελέγιε 7, Τεόντοσιτς 14