Η Μπάγερν είχε σε μαγική βραδιά τους Έντουαρντς-Νέιπιερ και επικράτησε της Παρί

©InTime

Γιάννης Πάλλας 00:17 - 18.10.2024 / Ανανεώθηκε: 00:44 - 18.10.2024

Η Μπάγερν σ’ ένα παιχνίδι που ήταν η αποθέωση της επίθεσης με πρωταγωνιστές τους Κάρσεν Έντουαρντς και Σαμπάζ Νέιπιερ έκαμψε την αντίσταση της Παρί (109-107) που πάλεψε ως το τέλος

Σ’ ένα παιχνίδι που ήταν η αποθέωση του επιθετικού παιχνιδιού η Μπάγερν επικράτησε στο φινάλε (109-107) της Παρί και έφτασε τις δυο νίκες σε τέσσερα παιχνίδια στην Euroleague με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κάρσεν Έντουαρντς και Σαμπάζ Νέιπιερ.

Ο μεν πρώτος τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους και 6/8 τρίποντα, ενώ ο Νέιπιερ είχε 27 πόντους, 6/10 τρίποντα και 5 ασίστ.

Από την Παρί ο Τι Τζέι Σορτς είχε 22 πόντους, ο Τάισον Γουόρντ 18 και ο Ναντίρ Χίφι 16 πόντους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (15-15 στο 6.30’’), όμως ο Κάρσεν Έντουαρντς βρήκε τον τρόπο να σκοράρει και να σώσει στη Μπάγερν ένα μικρό προβάδισμα (22-16 στο 7.40’’) που το διατήρησε ως το τέλος της πρώτης περιόδου (24-21 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο ο Τι Τζέι Σορτς που ηγήθηκε της μεγάλης νίκης της Παρί επί του Παναθηναϊκού ανέβασε την απόδοση του, όμως οι Γερμανοί είχαν περισσότερες λύσεις, καθώς δίπλα στον Έντουαρντς στο κομμάτι της παραγωγικότητας προστέθηκαν ο Σαμπάζ Νέιπιερ και ο Ντέβιν Μπούκερ.

Η Μπάγερν πήρε μια σημαντική διαφορά (35-26 στο 13.40’’) την οποία διεύρυνε (46-35 στο 17’), η Παρί με πίεση στην άμυνα και λύσεις από τους Μάλκολμ και Γουάρντ πλησίασε στους 5 πόντους (50-45 στο 19’) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με καλάθι σε χρόνο μηδέν του Σαμπάζ Νέιπιερ (54-47 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κάρσεν Έντουαρντς να σκοράρει η Μπάγερν είχε μια σημαντική διαφορά (66-56 στο 25’), όμως η άνοδος του Ναντίρ Χίφι και των Σορτς-Μάλκολμ έδωσαν τη δυνατότητα στην Παρί να περάσει μπροστά στο σκορ (73-74 στο 28.20’’), όμως με τους Μπούκερ και Νέιπιερ οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο 10λεπτο έχοντας το «πάνω χέρι».

Στην τελευταία περίοδο, η Παρί με πιεστική άμυνα και λύσεις από τον Τι Τζέι Σορτς μπόρεσε με τρίποντο του Σεμπάστιαν Χερέρα να ισοφαρίσει (89-89 στο 34.20’’).

Η Μπάγερν όμως αντέδρασε άμεσα με τον Κάρσεν Έντουαρντς, ο οποίος έφερε την γερμανική ομάδα στο +7 (98-91 στο 37’), ο Τι Τζέι Σορτς μείωσε (98-93 στο 37.10’’), αλλά στην επόμενη επίθεση ο Κάρσεν Έντουαρντς με τρίποντο (101-93 στο 37.30’’) έκοψε τη... φόρα των Γάλλων, αλλά ο Σορτς ήταν εκεί και με «γκολ-φάουλ» έφερε τον αγώνα σε απόσταση... αναπνοής (101-99 στο 38.40’’).

Ο Ντα Σίλβα σκόραρε για τους γηπεδούχους (103-99), αλλά ο Σορτς ήταν εκεί (103-101), πριν ο Σαμπάζ Νέιπιερ βάλει το μεγάλο σουτ από τα 6.75 με το οποίο έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (106-101 στα 50’’) στην ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα η υπερπροσπάθεια των Σορτς, Γουάρντ και Χίφι δεν μπόρεσε να επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να πετύχουν μια μεγάλη ανατροπή γνωρίζοντας τελικά την ήττα.

Ο Σαμπάζ Νέιπιερ ήταν εντυπωσιακός στα 25.52 λεπτά που έμεινε στο παρκέ, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους (7/7 ελεύθερες βολές, 1/1 δίποντα, 6/10 τρίποντα), 5 ασίστ και 1 κλέψιμο συγκεντρώνοντας 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το σωστό διάβασμα των φάσεων και οι «καθαρές» λύσεις από τους Έντουαρντς και Νέιπιερ για την γερμανική ομάδα. Ακόμη και όταν ο αντίπαλος πλησίασε στο σουτ στο φινάλε η Μπάγερν με καλή άμυνα στον Τι Τζέι Σορτς (από τον Μπούκερ που βγήκε πάνω του) «έκρυψε» το καλάθι από τον θαυματουργό γκαρντ και δεν έδωσε το δικαίωμα στη γαλλική ομάδα να κάνει την ανατροπή.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Κόλιενσιτς, Πόρομπιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 54-47, 81-78, 109-107.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χέρμπερτ): Βάιλερ-Μπαμπ 4 (7 ριμπάουντ), Ντα Σίλβα 13 (1/2 τρίποντα), Έντουαρντς 32 (6/8 τρίποντα), Φόγκτμαν 1, Νέιπιερ 27 (6/10 τρίποντα), Χαρτσένκοβ, Ομπστ 7 (1/6 τρίποντα), Χάρις 2, Μπράνκοβιτς, Μπούκερ 21 (7 ριμπάουντ), Μάνταρ 2, Γίμπο.

ΠΑΡΙ (Σπλίτερ): Σορτς 22 (9 ασίστ), Μάλκολμ 15 (1/3 τρίποντα), Χίφι, 16 (3/8 τρίποντα), Γουόρντ 18 (3/6 τρίποντα), Καβαλιέρε 6, Σι 9 (1/1 τρίποντο), Κέσενς, Χερέρα 3, Χέις 4, Σάρβιν 2, Γιάντουνεν 12 (4/6 τρίποντα), Ουατάρα.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

Την 5η αγωνιστική της Euroleague η Μπάγερν υποδέχεται (25/10, 21:45) στο Μόναχο τον Ολυμπιακό, ενώ η Παρί φιλοξενείται στο πριγκιπάτο από τη Μονακό (24/10, 20:00).