Επικός Γιάννης και νίκη των Μπακς επί του Ντάλας

Μιλγουόκι Μπακς

Twitter / Milwaukee Bucks

Νίκος Καλαμπάκας 08:19 - 19.11.2023 / Ανανεώθηκε: 11:53 - 14.08.2024

Με τρομερή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο ο οποίος στο 4ο δωδεκάλεπτο σημείωσε 15 πόντους με 6/6 σουτ, οι Μπακς επιβλήθηκαν των Μάβερικς με σκορ 132-125.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν για μια ακόμα φορά κυριαρχικός και οι Μπακς επικράτησαν των Μάβερικς στο Μιλγουόκι με σκορ 132-125.

Ο Έλληνας φόργουορντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 40 πόντους, μαζεύοντας παράλληλα και 15 ριμπάουντ, συμβάλλοντας στα μέγιστα ώστε τα «ελάφια» να φτάσουν στο 9-4 και να σημειώσουν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους.

Το Ντάλας από την πλευρά του είχε σε φοβερή μέρα το δίδυμο Ντόντσιτς και Ίρβινγκ, όμως οι δυό τους δεν κατάφεραν να κάνουν τη ζημιά μέσα στο Μιλγουόκι.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και είχαν το κεφάλι στο σκορ, όμως οι αντίπαλοί του δεν επέτρεψαν να έχει εύκολο βράδυ. Όποτε ο Γιάννης και οι συμπαίκτες του επιχειρούσαν να ανεβάσουν την τιμή της διαφοράς, οι Ντόντσιτς και Ίρβινγκ έβρισκαν τις απαντήσεις. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Μπακς να προηγούνται με 60-58.

Ακολούθησε ένα σερί των Ντάλας που τους έβαλε μπροστά με 71-60, όμως εκεί ήταν η σειρά τους Γιάννη και της παρέας του να τρέξουν το δικό τους σερί, η διαφορά ψαλιδίστηκε όμως στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου το σκορ ήταν 89-98 υπέρ της ομάδας του Ντάλας.

Το τελευταίο δωδεκάλεπτο ήταν αποκλειστικά υπόθεση του Γιάννη. Ο Αντετοκούνμπο σημείωσε 15 πόντους έχοντας 6/6 προσπάθειες και οι Μπακς από όταν πέρασαν μπροστά στο σκορ (114-113) το παιχνίδι δεν είχε επιστροφή για το Ντάλας.

Το τελικό 132-125 φέρνει την ομάδα του Αντετοκούνμπ στο 9-4 της κατάταξης, ρεκόρ που έχουν και οι Μάβερικς.

Ο Λίλαρντ ήταν άξιος συμπαραστάτης του Αντετοκούνμπο βάζοντας 27 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Ίρβινγκ σημείωσε 39 πόντους και ο Ντόντσιτς 35.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-34, 60-5, 89-98, 132-125.