Τσέκαρε τη θέση της στον τελικό και περιμένει τον αντίπαλό της η Μπάγερν

Μπάμπεργκ - Μπάγερν

Bayern Munich Basket / Twitter

Sportal newsroom 17:38 - 17.02.2024 / Ανανεώθηκε: 00:18 - 14.08.2024

Στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας προκρίθηκε η Μπάγερν Μονάχου μετά την επικράτησή της επί της μπάμπεργκ με 81-62. Αντίπαλός της η Άλμπ ή η Ουλμ που κοντράρονται αργότερα στον άλλο ημιτελικό της διοργάνωσης.

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Μπάμπεργκ με 81-62 στον ημιτελικό του Κυπέλλου Γερμανίας και πλέον περιμένει να δει ποια από τις Άλμπα και Ουλμ θα της βάλουν το τελευταίο «εμπόδιο» στον τελικό.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των αντιπάλων τους κι έχοντας πάρει ασφαλή διαφορά από το πρώτο ημίχρονο, πήραν το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό.

Λε κορυφαίο της παίκτη των Ιμπάκα που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 15 πόντους, οι Βαυαροί έστειλαν από νωρίς το μήνυμα ότι το σενάριο του αποκλεισμού τους δεν είχε μεγάλη βάση.

Η Μπάμπεργκ άντεξε μόνο στην 1η περίοδο όταν και ήταν μπροστά στο σκορ με 22-21, όμως στη συνέχεια η Μπάγερν έτρεξε επί μέρους σκορ 27-10 και ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα.

Η ομάδα του Λάσο πήρε σκορ από όλη τη 12αδα και πλέον έχει λίγες ώρες ξεκούρασης, αλλά και αγωνίας, αφού περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 32-48, 41-63, 62-81