Νέα ήττα για την Γκραν Κανάρια πριν την πρεμιέρα της στο Eurocup με τον Άρη

Μπανταλόνα - Γκραν Κανάρια

Club Joventut Badalona / Twitter

Νίκος Καλαμπάκας 18:31 - 01.10.2023 / Ανανεώθηκε: 13:04 - 14.08.2024

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε η Γκραν Κανάρια στο πρωτάθλημα της Ισπανίας η οποία την προσεχή Τετάρτη 4/10 θα τεθεί αντιμέτωπη του Άρη στο Eurocup.

Σε κακή κατάσταση φαίνεται ότι είναι η Γκραν Κανάρια πριν την πρεμιέρα της στο Eurocup που θα τη φέρει αντιμέτωπη με τον Άρη.

Τρεις μέρες πριν την επίσκεψή τους στη Θεσσαλονίκη, οι Ισπανοί ηττήθηκαν στη Βαρκελώνη από τη Μπανταλόνα με σκορ 75-89, σε ένα παιχνίδι στο οποίο μπήκε στο παρκέ μόνο στη 2η περίοδο.

Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους «κίτρινους» να αναπνεύσουν, αφού από το ξεκίνημα του αγώνα ήταν καταιγιστικοί. Στο 10' προηγούνταν με 12 πόντους διαφορά και έδειχναν να καταβάλουν εύκολα την αντίσταση της Γκραν Κανάρια, όμως η β' περίοδος είχε εντελώς διαφορετικό σενάριο.

Η Γκραν Κανάρια με αντεπίθεση διαρκείας πήγε στο ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ με έναν πόντο (43-42) και έδειξε ότι θα κοντράρει την Μπανταλόνα, όμως το δεύτερο ημίχρονο ήταν αποκλειστικά υπόθεση των γηπεδούχων που είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Ντεσόν Τόμας που σημείωσε 14 πόντους και τον Άντριους που πρόσθεσε 11.

Οι δύο αυτοί παίκτες παρέσυραν την ομάδα τους που τελικά έφτασε στη νίκη πιο εύκολα απ' ότι θα περίμενε και η ίδια, αφού στο 30' είχε πάρει πάλι προβάδισμα 12 πόντων (64-58) το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε του αγώνα, που τη βρήκε νικήτρια με το τελικό 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 43-42, 64-58, 89-75