Η Μπαρτσελόνα για λίγο γλίτωσε από δεύτερο... κάζο απέναντι στη Γέιδα

© Barcelona BC

Ευτυχία Οικονομίδου 21:38 - 06.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:42 - 06.10.2024

Η Μπαρτσελόνα παρά το... κάζο στην πρεμιέρα της EuroLeague απέναντι στη Ζαλγκίρις συνέχισε με νίκη (78-74) τις υποχρεώσεις της στο ισπανικό πρωτάθλημα κόντρα στη Γέιδα, που λίγο έλειψε να της προσφέρει και δεύτερο... σοκ.

Η Γέιδα υποδέχτηκε την Μπαρτσελόνα στην έδρα της για τις ανάγκες της δεύτερης αγωνιστικής της Liga Endesa, όπου η ομάδα του κόουτς Πεναρόγια κατάφερε να επικρατήσει με 78-74 καθώς δυσκολεύτηκε πολύ στο τέλος και λίγο έλειψε να «πληγωθεί» ξανά.

Η Μπαρτσελόνα προερχόταν από τη... σοκαριστική ήττα απέναντι στη Ζαλγκίρις στο Κάουνας στην πρεμιέρα της EuroLeague κι έτσι έβγαλε αντίδραση στο ισπανικό πρωτάθλημα. Βέβαια, η Γέιδα δεν ήταν και τόσο εύκολος αντίπαλος, όσο τουλάχιστον αναμενόταν, καθώς κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα κατά τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου (21-21). Οι Καταλανοί έβγαλαν αμέσως αντίδραση με 0-9 σερί για το 21-30 και διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι και το 37ο λεπτό.

Στα τελευταία τρία λεπτά πριν το φινάλε του ματς οι γηπεδούχοι ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ για 19 πόντους (53-72) έτρεχαν ένα αδιανόητο σερί 16 αναπάντητων πόντων πλησιάζοντας στο -3 την Μπαρτσελόνα (69-72). Τα τελευταία δευτερόλεπτα αποδείχθηκαν... θρίλερ με τις δύο ομάδες να απέχουν μόλις ένα καλάθι. Ωστόσο, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της Γέιδα η ομάδα του κόουτς Πεναρόγια επικράτησε στο... τσακ με 78-74.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζοέλ Πάρα με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ το επόμενο ματς για τους Ισπανούς είναι εκείνο με αντίπαλο την Άλμπα Βερολίνου στο Παλάου Μπλαουγκράνα για τις ανάγκες της EuroLeague (11/10, 21:30).

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 30-37, 46-57, 78-74