Ανατροπή με Ερνανγκόμεθ και Λαπροβίτολα για την Μπαρτσελόνα!

Γιάννης Πάλλας 23:38 - 08.12.2023 / Ανανεώθηκε: 11:26 - 14.08.2024

Η Μπαρτσελόνα με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο επικράτησε (89-81) της Φενέρμπαχτσε που ήταν πολύ καλή αλλά για τρία 10λεπτα

Με τον Ουίλι Ερνανγκόμεθ και τον Νίκολα Λαπροβίτολα να δίνουν το... σύνθημα στην τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και επικράτησε (89-81) της Φενέρμπαχτσε, που έπαιξε εξαιρετικά για τρία 10λεπτα, αλλά έμεινε από... βενζίνη στην τελευταία περίοδο και το «πλήρωσε», στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι «μπλαουγκράνα» έχουν πλέον ρεκόρ 10-3, ενώ η τουρκική ομάδα έχει 6 νίκες και 7 ήττες στη διοργάνωση.

Δείτε εδώ το play by play του αγώνα

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε τον αγώνα με μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας και αποστάσεις στην επίθεση. Κάτι που αποτυπώθηκε από την πρώτη περίοδο, όπου είχε το «πάνω χέρι» (16-19 στο 10’).

Με τον Σκότι Ουίλμπεκιν και τον Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις να συνδράμει επιθετικά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κυριάρχησε πλήρως αξιοποιώντας τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας (72.7%) με 8/11 τρίποντα στοο πρώτο 20λεπτο!

Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι είχαν χαμηλά ποσοστά από μέση απόσταση (11/26 δίποντα, 42.3%), ενώ είχαν μόλις 3/6 τρίποντα (50%). Ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ με 10 πόντους στο πρώτο μέρος αποτελούσε την μοναδική και βασική απειλή για το καλάθι της τουρκικής ομάδας. Όλη αυτή η εικόνα αποτυπώθηκε στο +12 (38-50 στο 20’) του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Φενέρμπαχτσε διατήρησε μια απόσταση (53-62 στο 25’) από την Μπαρτσελόνα, με τον Τζόναθαν Μότλι, τον Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ. Οι «μπλαουγκράνα» με τον Λαπροβίτολα να ανεβάζει την απόδοση του κατακόρυφα και να έχει τη βοήθεια του Ουίλι Ερνανγκόμεθ μπόρεσαν να αντιδράσουν και να πλησιάσουν σε απόσταση... αναπνοής (63-64 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, ο Λαπροβίτολα με «γκολ-φάουλ» έβαλε σε θέση... οδηγού (66-64 στο 31.20’’’) την ισπανική ομάδα που απομακρύνθηκε (69-64 στο 32’). Με τον Τζόναθαν Μότλι να αντιδρά για λογαριασμό της Φενέρμπαχτσε η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πλησίασε (70-69 στο 34’).

Ο Ερνανγκόμεθ έστειλε ξανά τη διαφορά στο +6 (75-69 στο 36’), η τουρκική ομάδα προσπάθησε αλλά οι Λαπροβίτολα, Ερνανγκόμεθ και Βέσελι κράτησαν μια απόσταση.... ασφαλείας (79-73 στο 37.20’’ και 84-77 στο 39’) και έφτασαν στη δέκατη νίκη στη διοργάνωση.

MVP: Ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ

Ο Ισπανός πάουερ φόργουορντ/σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 20.57 λεπτά συμμετοχής συγκεντρώνοντας 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Ερνανγκόμεθ είχε την επίδραση που ήθελε ο Ρότζερ Γκριμάου ειδικά στο κομμάτι της επίθεσης, όπου δυσκολεύονταν η ομάδα του στο ξεκίνημα. Και όταν χρειάστηκε στην τελευταία περίοδο «καθάρισε την μουγάδα».

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το επιμέρους 26-17 στην τελευταία περίοδο, που ήταν προϊόν της ποιότητας του Ερνανγκόμεθ και του Λαπροβίτολα αποτέλεσαν το σημείο που καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα. Παράλληλα, αμυντικά οι «μπλαουγκράνα» κατάφεραν να απομονώσουν τον Ουίλμπεκιν και τον Ντόρσεϊ και να μην βρουν το εύκολο καλάθι στα τελεηυτα.ία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Γιόβτσιτς, Σούκις.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 38-50, 63-64, 89-81.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γκριμάου): Ντα Σίλβα, Βέσελι 12 (6 ριμπ.), Μπριθουέλα, Κάλινιτς 7 (1/1 τριπ., 3 ριμπ.), Σατοράνσκι 12 (4 ριμπ., 6 ασίστ, 3 κλεψ.), Ερνανγκόμεθ 21 (9 ριμπ., 1 ασίστ), Λαπροβίτολα 15 (2/6 τριπ., 2 ριμπ., 5 ασίστ), Αμπρίνες 3 (1/1 τριπ.), Πάρκερ 8, Γιοκουμπάιτις 3 (1/3 τριπ., 4 ασίστ), Πάρρα 8 (2/3 τριπ.).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 15 (4 ριμπ.), Ουίλμπεκιν 10 (2/6 τριπ.), Σανλί 7 (1/3 τριπ.), Χέις-Ντέιβις 18 (2/4 τριπ.), Μπιμπέροβιτς 3 (1/1 τριπ.), Πιέρ 5 (1/1 τριπ., 6 ριμπ., 2 ασίστ), Γκούντουριτς 4, Ντόρσεϊ 13 (3/5 τριπ., 5 ριμπ., 7 ασίστ), Καλάθης, Μαντάρ 6, Σέστινα.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Η Μπαρτσελόνα για την 14η αγωνιστική θα υποδεχθεί την Αρμάνι Μιλάνο (15/12, 21:30) και η Φενέρμπαχτσε θα φιλοξενήσει στην έδρα της τη Μονακό (15/12, 19:45).