Σούπερ Μίροτιτς «καθάρισε» την Ομπραντόριο

Νίκολα Μίροτιτς

Liga Endesa / Twitter

Sportal newsroom 22:06 - 12.05.2023 / Ανανεώθηκε: 16:23 - 14.08.2024

Ο Νίκολα Μίροτιτς σημείωσε 27 πόντους κόντρα στην Ομπραντόριο και η Μπαρτσελόνα ανέβηκε ξανά στην κορυφή της κατάταξης της Liga Endesa.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ομπραντόιρο (94-77) σε αγώνα για την 32η αγωνιστική της Liga Endesa και έπιασε στην κορυφή την Μπασκόνια. Οι Καταλανοί είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον Νίκολα Μίροτιτς ο οποίος ήταν ο κορυφαίος παίκτης του παρκέ και οδήγησε τους συμπαίκτες του στη νίκη, σημειώνοντας 27 πόντους.

Στην κορυφή της Liga Endesa παρέμεινε η Μπαρτσελόνα, μετά τη νίκη της επί της Ομπραντόιρο με σκορ 89-77.

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχαν την τύχη να καθοδηγούνται από τον φοβερό Νίκολα Μίροτιτς ο οποίος σημείωσε 27 πόντους και έκανε τη... δουλειά εύκολη για τους συμπαίκτες του.

Η Ομπραντόριο ξεκίνησε τον αγώνα καλύτερα και κατάφερε να προηγηθεί με 21-15 στο α' δεκάλεπτο, όμως οι Καταλανοί δεν είχαν όρεξη για... αστεία και με επί μέρους σκορ 20-11 πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 35-33.

Ρόμπερτσον και Μπλάζεβιτς έκαναν τα πάντα για να βάλουν δύσκολα στους γηπεδούχους, τελειώνοντας τον αγώνα με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, όμως οι μπλαουγκράνα, μια εβδομάδα πριν το Final Four ήταν αποφασισμένοι να μην πέσουν θύμα έκπληξης.

Έχοντας χάσει από νωρίς τον Βέσελι, κυριάρχησαν με τους Αμπρίνες, Κάλινιτς και Σανλί να δίνουν σημαντικές βοήθειες στο σκοράρισμα και το τέλος του γ' δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται με 68-51.

Το παιχνίδι είχε γείρει οριστικά προς την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ. Το 94-77 αποτύπωσε τη διαφορά των δύο ομάδων,με την Μπαρτσελόνα να φτάσει στην 27η νίκη της και να πιάνει τη Μπασκόνια στην κορυφή της κατάταξης.

Δεκάλεπτα: 15-21, 35-33, 68-51, 94-77