Πρώτο βήμα για την Μπαρτσελόνα με επίθεση «φωτιά»

Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Μαδρίτης

Twitter / Liga Endesa

Sportal newsroom 00:31 - 17.06.2023 / Ανανεώθηκε: 15:32 - 14.08.2024

Η Μπαρτσελόνα νίκησε στον πρώτο τελικό της ACB τη Ρεάλ Μαδρίτης με 97-88 και πήρε το προβάδισμα για το πρωτάθλημα.

Προβάδισμα τίτλου πήρε η Μπαρτσελόνα στους τελικούς της ACB, αφού έκανε στην έδρα της το 1-0 επί της Ρεάλ Μαδρίτης, με σκορ 97-88.

Οι Μαδριλένοι είδαν επτά αντιπάλους τους να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων, γεγονός που τους στοίχισε τη νίκη κι έδωσε το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα, που προστάτεψε και την έδρα της.

Οι Καταλανοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του οποίου ήταν καταιγιστικός. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους προηγήθηκαν με 28-23, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν εξαιρετική στο κλείσιμο της β' περιόδου, και τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 15-5 σε 3 λεπτά, πήγε στο ημίχρονο στο +3 (47-50).

Η Βίρτους ισοφάρισε σε ματς θρίλερ δύο παρατάσεων
REST OF THE WORLD

00:08 - 17.06.2023

Η Βίρτους Μπολόνια ισοφάρισε την Αρμάνι Μιλάνο, αφού επιβλήθηκε εντός έδρας έπειτα από δύο παρατάσεις παράταση με 93-89 και έκανε το 2-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί 2-0 στη σειρά, η οποία επιστρέφει στο «σπίτι» τους, ενώ έκαναν επικό come back προκειμένου να στείλουν το game 4 στην παράταση.

Η νευρικότητα και το σκληρό παιχνίδι έδωσαν τη θέση τους στο θέαμα και οι δύο αντίπαλοι εγκλωβίστηκαν στις άμυνες στη γ' περίοδο, που το τέλος της βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 63-60.

Τελικά οι Καταλανοί κατάφεραν να ξεφύγουν και πάλι και να πάνε τη διαφορά στους δέκα πόντους (74-64) και τελικά όσες φορές κι αν προσπάθησαν να επιστρέψουν οι παίκτες του Ματέο, αυτοπί του Γιασικεβίτσιους τους έβαζαν... φρένο. Το τελικό 97-88 δίνει το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα, η οποία έχει και το πλεονέκτημα έδρας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκολα Λαπροβίτολα, αφού σημείωσε 19 πόντους, ενώ οι Μίροτιτς και Σανλί πρόσθεσαν από 14, ενώ διψήφιοι ήταν και Σατοράνσκι, Βέσελι, Αμπρίνες και Ντα Σίλβα (11 ο πρώτος και από 10 οι υπόλοιποι)

Δεκάλεπτα: 28-23, 47-50, 63-60, 97-88