Η Μπαρτσελόνα με τον Πάντερ λύγισε στο τέλος την μαχητική Βιλερμπάν

©Euroleague

Γιάννης Πάλλας 23:46 - 25.10.2024 / Ανανεώθηκε: 00:31 - 26.10.2024

Η Μπαρτσελόνα ίδρωσε (90-83) για να κάμψει την αντίσταση της Βιλερμπάν για την 5η αγωνιστική της Euroleague

Με τον Κέβιν Πάντερ να κάνει τη διαφορά η Μπαρτσελόνα επικράτησε δύσκολα (90-83) της Βιλερμπάν στη Βαρκελώνη για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε ο Γιαν Βέσελι με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την Γαλλική ομάδα ξεχώρισε ο Τεό Μαλεντόν με 21 πόντους και ο Νιλ Σακό με 17 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα πλέον έχει απολογισμό 4 νίκες και 1 ήττα, ενώ η Βιλερμπάν έχει 2 νίκες και 3 ήττες.

Sportal Euroleague Show με Φενέρ - Παναθηναϊκός και Μπάγερν - Ολυμπιακός

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Από τα πρώτα λεπτά η Βιλερμπάν είχε τον έλεγχο πιέζοντας πολύ στην άμυνα (17-20 στο 10’) και τους Τεό Μαλεντόν και Νιλ Σακό να δίνουν τις λύσεις.

Η Μπαρτσελόνα φάνηκε να αιφνιδιάζεται και με τους Κέβιν Πάντερ και Άλεξ Αμπρίνες παρακολουθούσε σε... απόσταση βολής (27-31 στο 15’ και 36-38 στο 18.30’’) όμως οι Γάλλοι αποδείχθηκαν «σκληρό καρύδι» και άντεξαν να έχουν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (43-44 στο 20’).

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ζοάν Πεναρόγια πιέζοντας πολύ στην άμυνα στο μισό γήπεδο δυσκόλεψαν την κυκλοφορία της μπάλας στον αντίπαλο και πήραν τον έλεγχο (52-49 στο 24’). Η Βιλερμπάν αντέδρασε (63-64 στο 27.30’’), όμως το τρίτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με τις δυο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία (69-69 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, ο Γιαν Βέσελι αποτέλεσε τον δεύτερο πόλο που χρειάζονταν η Μπαρτσελόνα πλάι στον Κέβιν Πάντερ και μετά το 76-77 (στο 34.30’’) του Μαλεντό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κέβιν Πάντερ (81-79 στο 36’) και ο ίδιος προσυπέγραψε τη νίκη με καλάθι (88-83) στα 27’’ πριν τη λήξη ανακουφίζοντας τους Καταλανούς.

Ο Κέβιν Πάντερ έβαλε τα μεγάλα σουτ, αλλά τρομερή δουλειά έκανε ο Γιαν Βέσελι που τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους (3/3 ελεύθερες βολές, 4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα συγκεντρώνοντας 26 βαθμούς στα 22.47 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το τελευταίο 4λεπτο της Μπαρτσελόνα όπου από το 79-79 (στο 36’) οι παίκτες του Ζοάν Πεναρόγια «έτρεξαν» ένα σερί 11-4 με τον Κέβιν Πάντερ και τον Γιάν Βέσελι να αποτελεί σημείο αναφοράς, απέναντι στη μαχητική, αλλά κουρασμένη στα τελευταία λεπτά Βιλερμπάν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πετέρνικο, Ζαμόισκι, Γιούρας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 43-44, 69-69, 90-83.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεναρόγια): Πάντερ 20 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άντερσον, Σαρ 3 (1), Βέσελι 14 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπριθουέλα 5 (1), Μέτου 6, Σατοράνσκι 9 (3/4 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 2, Νούνιεθ 8 (1), Φαλ, Αμπρίνες 11 (3/6 τρίποντα), Πάρκερ 12 (2/5 τρίποντα).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Χάρισον 3, Σκόφιλντ 6 (2), Καχούντι 14, Μαλεντόν 21 (3/7 τρίποντα), Ατζίνσα 3 (1), Τζάκσον 3 (1), Ντε Κολό 14 (2/6 τρίποντα), Σακό 17 (9 ριμπάουντ), Εντιαγέ, Μπλακ, Πολ.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

Η Μπαρτσελόνα στην 6η αγωνιστική της Euroleague θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές στην Τουρκία (29/10, 19:30), ενώ η Βιλερμπάν θα αγωνιστεί στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό AKTOR (30/10, 21:15).