Η Μπαρτσελόνα έκανε τη δουλειά εύκολη με τον Μπριθουέλα κόντρα στην Ζάλγκιρις (vid)

Γιάννης Πάλλας 23:52 - 12.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:39 - 14.08.2024

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε άνετα (91-73) της Ζάλγκιρις για την 21η αγωνιστική της Euroleague

Παίζοντας συνολικά σε υψηλό ρυθμό από την αρχή ως το τέλος του αγώνα η Μπαρτσελόνα παρέσυρε (91-72) την Ζάλγκιρις στο Παλαού Μπλαουγκράνα», για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Μάλιστα, ο... άσος στο μανίκι του Ρότζερ Γκριμάου ήταν ο Ντάριο Μπριθουέλα, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ καθορίζοντας με την εμφάνιση του τον αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα πλέον έχει ρεκόρ 15-6 στην Euroleague, ενώ η Ζάλγκιρις μετράει 7 νίκες και 14 ήττες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μπαρτσελόνα από την αρχή της αναμέτρησης κυριάρχησε πλήρως στο παρκέ (13-5 στο 5’) με πιεστική άμυνα στο μισό γήπεδο που προκαλούσε ασφυξία στους Λιθουανούς. Ο Κίναν Έβανς είχε «σιγήσει» από την καλή αμυντική προσήλωση των γηπεδούχων που είχαν σκορ από τον Τζαμπάρι Πάρκερ και τον Τόμας Σατοράνσκι.

Η καλή άμυνα των παικτών του Ρότζερ Γκριμάου παρέμεινε αποτελεσματική με συνέπεια να κλείσει το πρώτο 10λεπτο στο +14 (26-12 στο 10’) για τους Καταλανούς, που ανέβασαν τη διαφορά στο +16 (28-12 στο 12’) με καλάθι του Τόμας Γιοκουμπάιτις.

Η Ζαλγκίρις στη συνέχεια έβγαλε αντίδραση και με τους Έντμοντ Σάμνερ και Μπράντι Μάνεκ μπόρεσε σταδιακά να «ροκανίσει» τη διαφορά (28-22 στο 14’) και να προηγηθεί με δυο ελεύθερες βολές του Εντγκάρας Ουλάνοβας (30-32 στο 17’). Η Μπαρτσελόνα συνήλθε στη συνέχεια και βρήκε τις λύσεις με τους Κάλινιτς και Πάρκερ ώστε να πάει στα αποδυτήρια για το +7 (44-37 στο 20’).

Το ισορροπημένο παιχνίδι και η αποτελεσματικότητα στα σουτ εντός πεδιάς ήταν το στοιχείο που έδωσε πλεονέκτημα στους Καταλανούς, καθώς είχαν 14/23 δίποντα (60.9%) και 3/4 τρίποντα (75%), έναντι 5/18 δίποντα (27.8%) και 7/19 τρίποντα (36.8%) των Λιθουανών.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε καθόλου. Οι Καταλανοί είχαν τον έλεγχο (51-41 στο 22.30’’), όμως η άνοδος του Κίναν Έβανς που είχε μόλις 3 πόντους στο πρώτο 20λεπτο και τελείωσε με 14 πόντους βοήθησε ώστε να πλησιάσουν οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι στους 6 πόντους (57-51 στο 26.40’’). Με τον Ντάριο Μπριθουέλα να σκοράρει από τα 6.75 έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +11 (68-57 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, οι Λιθουανοί δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο να αντιδράσουν γι’ αυτό και η διαφορά μεγάλωνε προοδευτικά (74-58 στο 32.30’’ και 83-66 στο 36.30’’) καθώς ο Έντμοντ Σάμνερ σημείωσε μόλις 6 πόντους στο δεύτερο μέρος, με συνέπεια να μην είναι αρκετοί οι πόντοι του Κίναν Έβανς. Η Μπαρτσελόνα έφτασε με άνεση στην 15η νίκη στη διοργάνωση.

MVP: Ο Ντάριο Μπριθουέλα

Έκανε τρομερή δουλειά με 24 πόντους (7/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, καθορίζοντας με την παρουσία του την εξέλιξη του αγώνα στα 27.54 λεπτά συμμετοχής, όπου συγκέντρωσε 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Μπαρτσελόνα είχε καλύτερα ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς (23/41 δίποντα, 56.1% και 10/22 τρίποντα, 45.5%). Η Ζάλγκιρις την ίδια στιγμή σούταρε με 41.2% στα δίποντα (14/34) και 32.1% στα τρίποντα (9/28). Η καλύτερη επίδοση στην επίθεση και η εξαιρετική άμυνα συνολικά αποτέλεσαν το σημείο που καθόρισε τον αγώνα.

Μπασκόνια - Ολυμπιακός 80-69: Το καράβι γέρνει επικίνδυνα... - Sportal Euroleague Show

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Ντραγκόγεβιτς, Τεπενιέ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-12, 44-37, 68-57, 91-73.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Στην 22η αγωνιστική της Euroleague, η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές (18/1, 19:30) στην Τουρκία, ενώ η Ζάλγκιρις θα υποδεχθεί τη Φενέρμπαχτσε (19/1, 20:00) στο Κάουνας.