Η Μπασκόνια έριξε στο καναβάτσο την Άλμπα Βερολίνου με καταπληκτικό Μάρκους Χάουαρντ

©Euroleague

Γιάννης Πάλλας 23:19 - 24.10.2024 / Ανανεώθηκε: 10:58 - 25.10.2024

Η Μπασκόνια με τον Μάρκους Χάουαρντ να επιτυγχάνει 26 πόντους έκανε περίπατο απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Με τον Μάρκους Χάουαρντ να είναι σε μεγάλη βραδιά σημειώνοντας 26 πόντους σε λιγότερο από 24 λεπτά η Μπασκόνια έκανε προπόνηση (80-57) απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν εκείνος που πάτησε το... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και «εκτέλεσε» τους Γερμανούς δίνοντας στην ομάδα του τη δυνατότητα να φτάσει τις 3 νίκες και 2 ήττες ως τώρα στη διοργάνωση, ενώ οι φιλοξενούμενοι μετρούν 1 νίκη και 4 ήττες.

Εκτός του Χάουαρντ που είχε 26 πόντους σε 23.49 λεπτά, καλή παρουσία είχε ο Τιμοθέι Λουβαβού-Καμπαρό με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ 9 πόντους (3/6 τρίποντα), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο είχε ο Νίκος Ρογκαβόπουλος σε 14.49 λεπτά συμμετοχής.

Από την Άλμπα ξεχώρισε ο Μάρτιν Χέρμανσον με 16 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η Μπασκόνια από το ξεκίνημα του αγώνα είχε τον έλεγχο παίζοντας πολύ καλή άμυνα (24-13 στο 10’) με τον Μάρκους Χάουαρντ να αποτελεί τη βασική επιθετική απειλή για το καλάθι των φιλοξενούμενων, καθώς ο Τσίμα Μονέκε έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό.

Οι παίκτες του Ίσραελ Γκονζάλεθ προσπαθούσαν να αντιδράσουν, αλλά δεν είχαν λύσεις πλην του Μάρτιν Χέρμανσον και το πρώτο 20λεπτο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους 13 πόντους (39-26 στο 20’) με τους Βάσκους να παράγουν παιχνίδι μέσα από την αμυντική τους προσήλωση.

Στο τρίτο 10λεπτο όμως ο Μάρκους Χάουαρντ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και με τη βοήθεια του Νίκου Ρογκαβόπουλου από τα 6.75 (είχε 3/6 τρίποντα ο Έλληνας φόργουορντ) μετέτρεψε το εύθραυστο 48-40 (στο 27’) σε 63-40 (στο 30’).

Σ’ εκείνο το διάστημα ο Χάουαρντ πέτυχε και... τετράποντο (τρίποντο και φάουλ) ουσιαστικά «σφραγίζοντας» τη νίκη για τη Μπασκόνια, καθώς δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο (65-42 στο 31.30’’) από τη Γερμανική ομάδα που δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να βρει λύσεις απέναντι στη συμπαγή άμυνα των παικτών του Πάμπλο Λάσο.

«Άλωσε» το Μιλάνο η Εφές, αγωνιά όμως για τον Λάρκιν
EUROLEAGUE

23:24 - 24.10.2024

Το άψογο πρώτο ημίχρονο της Εφές δεν άφησε στην Αρμάνι Μιλάνο να περάσει ποτέ μπροστά στο σκορ, με τους Τούρκους να σημειώνουν την 2η σερί τους νίκη στην Euroleague με το τελικό 84-96, αλλά να αγωνιούν για την κατάσταση του Σέιν Λάρκιν που αποχώρησε υποβασταζόμενος στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν καταιγιστικός ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους (1/1 ελεύθερες βολές, 2/5 δίποντα, 7/14 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 23.49 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το ξέσπασμα στο τρίτο 10λεπτο, όπου στο τελευταίο 3λεπτο το εύθραυστο 48-40 (στο 27’) μετατράπηκε σε 63-40 (στο 30’) μ’ ένα επιμέρους σερί 15-0! Έκτοτε οι Βάσκοι... χάθηκαν από το... οπτικό πεδίο της Γερμανικής ομάδας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νίκολιτς, Γιόβτσιτς, Γκόρντον.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 39-26, 63-40, 80-57.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Λάσο): Χάουαρντ 26 (2/5 δίποντα, 7/14 τρίποντα, 1/1 βολή), Σάβκοβ, Λουγαγού-Καμπαρό 11 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Γιάρμαζ 4, Φόρεστ 8 (4 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 9 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντιοπ 4 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπάλντουιν 5 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χολ 5 (6 ριμπάουντ), Εντιαγιέ 4 (6 ριμπάουντ), Μονέκε 4 (6 ριμπάουντ, 4 λάθη).

ΑΛΜΠΑ (Γκονθάλεθ): Πρόσιντα 3 (1/5 τρίποντα), Σπανιόλο 6 (6 ασίστ), Γουέτζελ 9 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 3 (1), Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 1, Χέρμανσον 16 (5/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Σάμαρ 2, Ολίντι 4, Κουμάντζι 2 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ, 2 λάθη), Μπιν 9 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).