Η Ρεάλ υπέταξε την Μπασκόνια στη Βιτόρια!

Μπασκόνια - Ρεάλ Μαδρίτης

Photo by Aitor Arrizabalaga/Euroleague Basketball via Getty Images

Γιάννης Πάλλας 23:40 - 06.10.2023 / Ανανεώθηκε: 12:55 - 14.08.2024

Η Ρεάλ πέρασε (79-77) από τη Βιτόρια κερδίζοντας την Μπασκόνια με τον Γκέρσον Γιαμπουσέλε να σημειώνει 18 πόντους

Η εμπειρία και η ποιότητα της Ρεάλ αποτέλεσαν το βασικό συστατικό στη νίκη (79-77) επί της Μπασκόνια στη Βιτόρια στην πρεμιέρα της Euroleague. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη «βασίλισσα» ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 18 πόντους, ο Σέρχιο Γιουλ είχε 15 πόντους και ο Ντζαναν Μούσα 13 πόντους.

Το «βαρύ πυροβολικό» της Μπασκόνια, ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν σε άσχημη βραδιά επιθετικά έχοντας 10 πόντους με 1/8 τρίποντα! Οι 16 πόντοι του Μάθιου Κοστέλο δεν έφταναν στους Βάσκους για να επικρατήσουν.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Οι Βάσκοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, αλλά η Ρεάλ, με λύσεις από την περιφέρεια δεν τους άφησε χώρο για να ξεφύγουν (23-19 στο 10’). Οι Σέρχιο Γιουλ και Γκέρσον Γιαμπουσέλε μ’ ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πήραν το προβάδισμα και έδειξαν ικανοί να το διατηρήσουν. Μάλιστα, ο Ντζάναν Μούσα έδωσε λύσεις επιθετικά, όμως η Μπασκόνια απάντησε με τους Κοστέλο και Μόνεκε (47-43 στο 20’).

Στο δεύτερο μέρος, ο Γιαμπουσέλε ήταν κυριαρχικός για την Ρεάλ, με τον φόργουορντ των Μαδριλένων να μην συναντά δυσκολία στην επίθεση απέναντι στους Βάσκους που όμως είχαν τον τρόπο να είναι μπροστά στο τέλος του τρίτου 10λεπτου (67-62 στο 30’). Στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ πίεσε τους γηπεδούχους που σημείωσαν μόλις 10 πόντους και εκεί πάνω «έχτισαν» την αντίδραση και την πίστη τους στη νίκη. Και το πέτυχαν με το επιμέρους 10-17.

Πολύτιμο καλάθι πέτυχε στο τέλος της αναμέτρησης ο Φακούντο Καμπάσο (1:47 για το τέλος) ενώ στην τελευταία επίθεση του αγώνα έπειτα από διαδοχικά άστοχα σουτ ο Μάρκους Χάουαρντ βρήκε ξανά σίδερο και η Μπασκόνια έχασε την ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος πέτυχε 4 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 12.35 λεπτά συμμετοχής.

MVP: Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε

Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε. Ο δυναμικός πάουερ φόργουορντ της Ρεάλ τελείωσε τον αγώνα μς 18 πόντους (2/2 ελεύθερες βολές, 2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα), μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκανε 2 κλεψίματα σε 34.50 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Η αντίδραση της Ρεάλ στο τελευταίο 10λεπτο όπου το 67-62 μετατρέπηκε σε 77-79 με το επιμέρους 10-17 της «βασίλισσας». Κάτι που ήταν αποτέλεσμα της εξαιρετικής άμυνας των Μαδριλένων και της εμπειρίας του Σέρχιο Γιουλ και της παρέας του, που ξέρει καλά να κερδίσει τα παιχνίδια που κρίνονται στη λήξη.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (2η):

Στην δεύτερη αγωνιστική της διοργάνωσης, η Μπασκόνια ταξιδεύει στο Βερολίνο για το παιχνίδι με την Άλμπα (12/10, 21:00), ενώ η Ρεάλ πηγαίνει στην Τουρκία για το ματς με την Αναντολού Εφές (12/10, 20:30).