Ο Τζέιμς έκανε τη διαφορά, ο Μπλόσομγκεϊμ «σφράγισε» το «διπλό»!

Μπασκόνια - Μονακό

Photo by Aitor Arrizabalaga/Euroleague Basketball via Getty Images

Γιάννης Πάλλας 23:47 - 24.11.2023 / Ανανεώθηκε: 11:46 - 14.08.2024

Η Μονακό επικράτησε (77-75) της Μπασκόνια στη Βιτόρια με καλάθι-κάρφωμα του Τζαρόν Μπλόσομγκεϊμ, για την 10η αγωνιστική της Euroleague

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκπληκτικός αλλά τη νίκη (77-75) της Μονακό επί της Μπασκόνια «σφράγισε» η πτήση του Τζαρόν Μπλόσομγκεϊμ που ολοκληρώθηκε με εντυπωσιακό κάρφωμα δίνοντας στους Μονεγάσκους τη νίκη, για την 10η αγωνιστική της Euroleague.

Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς έχουν πλέον ρεκόρ 6-4, ενώ οι Βάσκοι μετά την ήττα τους έχουν 5 νίκες και 5 ήττες.

Sportal Euroleague Show με Ολυμπιακός - Ζάλγκιρις και όλη τη δράση της Παρασκευής

Η «καλαθομηχανή» Τζέιμς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 34.12 λεπτά συμμετοχής.

Στην αρχή της αναμέτρησης η Μπασκόνια με τον Βάνια Μαρίνκοβιτς είχε τον έλεγχο (11-7 στο 5’), αλλά η Μονακό με τους Κεμπά Γουόκερ και Μάικ Τζέιμς πέρασε μπροστά (13-16 στο 8.30’’), αλλά οι Βάσκοι μπόρεσαν να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +3 (19-16 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, με τον Μάικ Τζέιμς να δίνει λύσεις περιφερειακά και τον Τζον Μπράουν να σκοράρει από το «ζωγραφιστό» η Μονακό δεν άφηνε περιθώρια στους Βάσκους να ξεφύγουν στο σκορ και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα οι δυο ομάδες. Με τον Μάικ Τζέιμς να σκοράρει (28-31 στο 16’) οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βάλουν τις βάσεις για να επιβληθούν στον αντίπαλο τους.

Με καλάθια του ΜακΙντάιρ η Μπασκόνια έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας ισχνό προβάδισμα (36-35 στο 20’).

Στο δεύτερο ημίχρονο και στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (54-54 στο 27.30’’), αλλά στη συνέχεια ο Άλφα Ντιαλό, γνωστός μας από το πέρασμα του από το Λαύριο, ήταν εκεί και με δυο μεγάλα τρίποντα έδωσε «αέρα» (57-62) στους φιλοξενούμενους λίγο πριν λήξει το τρίτο 10λεπτο (59-62 στο 30’). Για τους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ο Μάρκους Χάουαρντ αποτελούσε τη βασική απειλή αλλά δεν είχε βοήθεια.

Κι αυτό φάνηκε κυρίως στην τελευταία περίοδο, όπου ο Μάρκους Χάουαρντ σημείωσε ένα τρίποντο στο ξεκίνημα, αλλά μέχρι να βάλει το δεύτερο σουτ από τα 6.75 ο Τάντας Σεντεκέρσκις, η Μονακό είχε ήδη ένα προβάδισμα 11 πόντων (62-73 στο 33’). Ένα ακόμη τρίποντο του Σεντεκέρσκις, αλλά και ένα καλάθι του Κοστέλο έδωσαν τη δυνατότητα στους Βάσκους να πλησιάσουν στους 6 πόντους (67-73 στο 34.20’’).

Η κούραση και η αστοχία αποτυπώθηκε στα επόμενα λεπτά στις επιλογές των παικτών των δυο ομάδων που δεν ήταν οι ενδεδειγμένες, με συνέπεια να διατηρήσει μια απόσταση η Μονακό (70-75 στο 39’) στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Μπασκόνια είχε τον τρόπο να πλησιάσει (72-75), στη συνέχεια δυο άστοχες βολές του Άλφα Ντιαλό έδωσαν την τελευταία ευκαιρία στους Βάσκους να στείλουν τον αγώνα στην παράταση. Ο Μάρκους Χάουαρντ με απίστευτο τρίποντο ισοφάρισε (75-75) στα 6.4’’ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Μετά το τάϊμ άουτ του Σάσα Ομπράντοβιτς ο συνήθης ύποπτος Μάικ Τζέιμς πήρε το τρίποντο, αλλά η... πτήση του Τζαρόν Μπλόσομγκεϊμ ολοκληρώθηκε με ένα εξαιρετικό κάρφωμα (75-77) που έδωσε τη νίκη στους Μονεγάσκους.

Διαστημικός Λο και νίκη - χρυσάφι για την Αρμάνι στο Βελιγράδι
EUROLEAGUE

23:18 - 24.11.2023

Ο Ερυθρός Αστέρας ηττήθηκε στο Βελιγράδι από την Αρμάνι με 71-93, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν τον Μαοντό Λο σε φοβερή μέρα. Ο γκαρντ των Ιταλών ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 32 πόντους και ήταν ο παίκτης που τα έκανε όλα στο παρκέ, χαρίζοντας μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

MVP: Ο Μάικ Τζέιμς

Μπορεί ο Τζαρόν Μπλόσομγκεϊμ να έγραψε τον επίλογο της νίκης με το κάρφωμα του, αλλά ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκείνος που καθοδήγησε εκ του ασφαλούς τους μονεγάσκους για άλλη μια φορά στη νίκη. Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε να πετύχει 28 πόντους (3/3 ελεύθερες βολές, 5/9 δίποντα, 5/11 τρίποντα), πήρε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και συγκέντρωσε 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 34.12 λεππτά συμμετοχής.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η ωριμότητα της Μονακό και η διαφορά που «έχτισε» στην τελευταία περίοδο (67-73 στο 36.30’’) αποτέλεσε το στοιχείο που έκρινε το παιχνίδι. Η Μπασκόνια μπορεί να επέστρεψε στο τέλος, αλλά απώλεσε αρκετές ευκαιρίες για να τελειώσει επιθέσεις, γεγονός που «τιμώρησε» η Μονακό κυρίως με τον Μάικ Τζέιμς και σε... δεύτερο χρόνο με τον Άλφα Ντιαλό.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Η Μονακό υποδέχεται τον Ολυμπιακό στις 30 Νοεμβρίου (20:00) στο πριγκιπάτο για την 11η αγωνιστική, ενώ η Μπασκόνια δοκιμάζεται την 1η Δεκεμβρίου (21:30) εκτός έδρας με την Βαλένθια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Χορντόβ, Ομπρκνέζεβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 36-35, 59-62, 75-77.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 18 (4/7 τρίποντα), Ραϊέστε, Τσιόζα 5 (1/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Σεντεκέρσκις 13 (2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 15 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 8 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίεθ 2, Κότσαρ 2, Κοστέλο 8 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μονέκε 4 (4 ριμπάουντ, 3 λάθη).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 4 (4 ριμπάουντ), Μπλόσομγκεϊμ 4 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 8 (8 ριμπάουντ), Ντιάλο 13 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γουόκερ 4, Μοτιεγιούνας 6, Ουαταρά 6 (2), Χολ 2, Τζέιμς 28 (5/9 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 9/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη).