Η Φενέρμπαχτσε με εξαιρετικό Καλάθη και MVP τον Χέιζ-Ντέιβις επιβλήθηκε της Μπεσίκτας και πάει στους τελικούς με την Εφές!

Γιάννης Πάλλας 23:03 - 03.06.2024 / Ανανεώθηκε: 23:03 - 03.06.2024

Η Φενέρμπαχτσε ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπεσίκτας (86-77) με τον εκπληκτικό Καλάθη και πρώτο σκόρερ τον Χέιζ-Ντέιβις

Με αντεπίθεση διαρκείας η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε (86-77) της Μπεσίκτας εκκτός έδρας και προκρίθηκε στους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με πολυτιμότερο παίκτη τον Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις (είχε 21 πόντους και 3 ασίστ) «σκούπισε» με 3-0 την Μπεσίκτας στα ημιτελικά.

Η Φενέρμπαχτσε είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (20-23 στο 10’) και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (41-47 στο 20’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο τέλος του τρίτου 10λεπτου πέρασαν μπροστά (65-62 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πίεσε στην άμυνα, οδήγησε σε λάθη τους γηπεδούχους και με πρωταγωνιστές τους Σανλί και Χέιζ-Ντέιβις, που πέτυχαν σημαντικά καλάθια στα τελευταία τέσσερα λεπτά έφτασαν στη νίκη.

Από τους νικητές πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Χέιζ- Ντέιβις με 21 πόντους και 3 ασίστ. Ο Σανλί είχε 17 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Πιέρ πρόσφερε 12 πόντους και ο Παπαγιάννης σημείωσε 7 πόντους με 3 ριμπάουντ. Ο Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με 11 πόντους, ενώ μοίρασε 9 ασίστ και πήρε 7 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σιμόνοβιτς με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον Νίντχαμ να τον ακολουθεί με 19 πόντους και 5 ασίστ. Ο Μάθιους είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Στους τελικούς, το πλεονέκτημα της έδρας το έχει η Αναντολού Εφές έναντι της Φενέρμπαχτσε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 41-47, 65-62, 77-86.