Στους τελικούς του ιταλικού πρωταθλήματος με «σκούπα» η Αρμάνι

Νίκος Καλαμπάκας 23:47 - 30.05.2024 / Ανανεώθηκε: 16:41 - 31.05.2024

Η Αρμάνι επικράτησε εκτός έδρας της Μπρέσια με 96-86, έκανε το 3-0 στη σειρά τους και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς των playoffs του πρωταθλήματος Ιταλίας.

Την πρόκριση της στους τελικούς των playoffs της Ιταλίας πανηγυρίζει η Αρμάνι, αφού επικράτησε της Μπρέσια εκτός έδρας με σκορ 96-86.

Η ομάδα του Ετόρε Μεσίνε έτσι έκανε το 3-0 και πάει στους αγώνες πρωταθλήματος έχοντας βγάλει πριν τις... σκούπες.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν έχοντας αρκετά ορεξάτους τους Μέλι και Νέιπιερ. Ο πρώτος σημείωσε 7 πόντους, ενώ ο Αμερικάνος πρόσθεσε 12 για το 21-32 της 1ης περιόδου.

Η ομάδα του Μιλάνου δεν έριξε ταχύητα, συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και το ημίχρονο την βρήκε στο + 17 (39-56). Η Μπρέσια θέλησε να επιστρέψει στον αγώνα, όμως οι παίκτες του Μεσίνα ήταν συγκεντρωμένοι και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Στο 30' το σκορ ήταν 64-77 και όλα έδειχναν πως το ματς έγερνε προς την πλευρά της Αρμάνι.

Όπως και τελικά έγινε, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες της Μπρέσια ήταν να μειώσουν σε 86-96.

Δεκάλεπτα: 21-32, 39-56, 64-77, 86-96