Βαριά ήττα για τον Ολυμπιακό στην Τσεχία στην πρεμιέρα του στην Euroleague

Sportal newsroom 21:28 - 08.10.2024 / Ανανεώθηκε: 21:43 - 08.10.2024

Η Μπρον αποδείχθηκε αξεπέραστο εμπόδιο για τον Ολυμπιακό στην Τσεχία και επικράτησε των ερυθρόλευκων με 92-61 για την Euroleague Women.

Βαριά ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Τσεχία από την Μπρνο (92-61). Οι ερυθρόλευκες μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο έχασαν την επαφή με το σκορ και οι γηπεδούχες είχαν εύκολο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας στη νίκη.

Οι παίκτριες του Νίκλα δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -3 με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου (19-22), όμως στη συνέχεια οι Τσέχες άνοιξαν τη διαφορά, βρίσκοντας τρομερό ρυθμό στην επίθεση. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 50-33 και οι ερυθρόλευκες είχαν πολύ δρόμο μπροστά τους για να επανέλθουν.

Ωστόσο δεν ήταν συγκεντρωμένες στην επίθεση και έδωσαν την ευκαιρία στην Μπρνο να πάει στο +25 (74-49 στο 30') και ουσιαστικά να καθαρίσει τον αγώνα.

Το τελικό 92-61 ήρθε όσο εύκολα φαίνεται, με τον Ολυμπιακό να μην ακολουθεί τον ρυθμό των αντιπάλων του.

Η Χέμπε προσπάθησε για τις Πειραιώτισσες να μετριάσει την ήττα, όμως οι 21 πόντοι της δεν ήταν αρκετοί ούτε για αυτό.

Για τις νικήτριες από 17 πόντους σημείωσαν οι Ντουντάσοβα, Χάμζοβα και Κιουνέιν.