Κάιρι Ίρβινγκ

Aχιλλέας Μαυροδόντης 06:48 - 16.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:35 - 14.08.2024

Ίρβινγκ και Χάρνταγουεϊ ήταν ασταμάτητοι για τους Μάβερικς, την ώρα που Γιανγκ και Μπερκς έκαναν τη διαφορά για Χοκς και Πίστονς.

Ο Λούκα Ντόντσιτς μπορεί να μην έπαιζε, όμως στην… ρεβάνς των Μάβερικς επί των Πέλικανς, οι Τεξανοί πήραν το αίμα τους πίσω, χάρη στους Ίρβινγκ και Χάρνταγουεϊ.

Ο Ίρβινγκ σταμάτησε στους 42 πόντους με 10/19 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 13/15 βολές, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ αντίστοιχα ο Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ πρόσθεσε άλλους 41 πόντους με 2/8 δίποντα, 9/15 τρίποντα (!) 10/10 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε επίσης 41 λεπτά συμμετοχής.

Με αυτό τον τρόπο οι δύο τους οδήγησαν τους Μάβερικς σε μια μεγάλη νίκη απέναντι στους Πέλικανς με 125-120.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-17, 59-59, 92-99, 125-120.

Οι Πίστονς ζορίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο πάτησαν γκάζι και πήραν τη νίκη μέσα στην Ουάσινγκτον με 129-117.

Ο Μπερκ είχε 34 πόντους με 8/12 τρίποντα και συνολικά 11/17 εντός παιδιάς, ενώ 24 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Άιβι και 20 πόντους με 19 ριμπάουντ ο Ντούρεν.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-29, 62-63, 87-94, 117-129

Οι Χοκς είχαν εύκολο έργο απέναντι στους Σαν Αντόνιο Σπερς και, παρά την απίθανη εμφάνιση του Γουεμπανιάμα (26 πόντοι, 13 ριμπάουντ), τα Γεράκια πήραν άνετα τη νίκη με 109-99.

Ο Τρε Γιανγκ μας χάρισε ακόμη μια… παράσταση με 36 πόντους, 6 τρίποντα και 13 ασίστ, ενώ 16 με 10 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Τζόνσον.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-16, 69-34, 87-67, 109-99.

ΟΙ Μάτζικ, στα παιχνίδια που ξεκίνησαν… Δευτέρα, επικράτησαν μέσα στη Νέα Υόρκη των Νικς με 98-94.

Το ματς ήταν κλειστό σε όλη την διάρκειά του, με τους Μάτζικ να είναι ασταμάτητοι στην τελευταία περίοδο, να πατούν γκάζι και να παίρνουν τη νίκη.

Ο Μπανκέρο με 20 πόντους και ο Κάρτερ με 17 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-24, 52-50, 78-73, 94-98.