Oι Γκρίζλις νίκησαν στην preseason τους Μάβερικς - Επέστρεψε ο Τζα Μοράντ και παραλίγο να τραυματιστεί ξανά!

Τζα Μοράντ

© IMAGO

Μιχάλης Καλογήρου 09:11 - 08.10.2024 / Ανανεώθηκε: 10:49 - 08.10.2024

Οι Μέμφις Γκρίζλις πήραν τη φιλική νίκη κόντρα στους Ντάλας Μάβερικς με 121-116, ο Τζα Μοράντ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση, έμεινε στο παρκέ για 18 λεπτά, έβαλε 13 πόντους, αλλά αποχώρησε με πονεμένο αστράγαλο στη δεύτερη περίοδο. Επανεμφανίστηκε όμως, στο δεύτερο μέρος και η καρδιά των Αρκούδων πήγε στη θέση της.

Πρώτη νίκη για τους Μέμφις Γκρίζλις απέναντι στους Μάβερικς, που αγωνίστηκαν χωρίς κάποιο από τα «αστέρια» τους. Ούτε ο Λούκα Ντόντσιτς ούτε οι Κάιρι Ίρβινγκ, Κλέι Τόμσον.

Έτσι όλα περιστράφηκαν γύρω από τον σταρ των Αρκούρων, Τζα Μοράντ, ο οποίος επέστρεψε στην ενεργό δράση -καθώς για μήνες ανάρρωνε από το τραυματισμό του- και η παρουσία του συνδυάστηκε με νίκη για το Μέμφις (121-116 ), αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα υγιής.

Ο Τζα Μοράντ αγωνίστηκε 18 λεπτά βάζοντας 13 πόντους και στα μισά της 2ης περιόδου «πάγωσε» το γήπεδο, όταν τον είδε να γυρνάει τον αστράγαλό του και να φεύγει για τα αποδυτήρια. Ο σταρ του Μέμφις πάντως, δεν αντιμετώπισε πρόβλημα αφού επέστρεψε κανονικά στο 2ο ημίχρονο. Θυμίζουμε ότι ο Μοράντ αγωνίστηκε σε μόλις 9 παιχνίδια την περασμένη σεζόν, αφού στις αρχές του 2024 χρειάστηκε να εγχειριστεί στον ώμο χάνοντας όλη την υπόλοιπη χρονιά (έχασε επίσης την αρχή της σεζόν με ποινή 25 αγώνων από το NBA). Πέρα από τον Μοράντ, κορυφαίος για το Μέμφις ήταν ο Μπράντον Κλαρκ με 17 πόντους, ενώ το ανεπίσημο ντεμπούτο του έκανε και ο Ζακ Έντι.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, οι Πέλικανς επικράτησαν των Ορλάντο Μάτζικ με 106-104, οι Θάντερ των Σπερς με 112-107 και οι Τζαζ των Ρόκετς με 122-113.