Χίρο και Μπάτλερ έκαναν τη διαφορά για τους Χιτ στην παράταση

Τζίμι Μπάτλερ

Aχιλλέας Μαυροδόντης 07:21 - 16.01.2024 / Ανανεώθηκε: 10:35 - 14.08.2024

Οι Χιτ επιβίωσαν μετά από μια ματσάρα που κρίθηκε στην παράταση, επικράτησαν των Νετς με 96-95, σε ένα ματς που κρίθηκε από βολές του Μπάτλερ.

Οι Χιτ αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν και παρότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, στο τέλος μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω και να πάρουν τη νίκη επί των Νετς.

Οι Νετς βρέθηκαν στο +14 στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Χιτ μπόρεσαν να αντιδράσουν και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση (89-89 κ.α.).

Εκεί ο Χίρο ήταν κομβικός, καθώς δύο δικά του τρίποντα έκαναν το σκορ 95-94, με τον Τζίμι Μπάτλερ να βγαίνει μπροστά σε εκείνο το σημείο και με 2/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 31 πόντους με 8/12 εντός παιδιάς και 15/16 βολές, ενώ άλλους 29 πόντους πέτυχε ο Τάιλερ Χίρο (4/11τρίπ.) με 11 ριμπάουντ. Σπουδαίο ματς και από τον Μπαμ Αντεμπάγιο ο οποίος είχε 11 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους Νετς, ο Μίκαλ Μπρίτζες τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 10/23 σουτ, ενώ άλλους 23 πόντους σημείωσε ο Καμ Τόμας ο οποίος ωστόσο μέτρησε 7/20 σουτ, εκ των οποίων 2/10 τρίποντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-16. 45-31, 69-68, 89-89 (κ.α.), 95-96 (παρ.)

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στους Σικάγο Μπουλς και έφτασαν τις 5 σερί νίκες, επικρατώντας με 109-91 των Ταύρων.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ έλαμψε για ακόμα μια φορά, σημειώνοντας 34 πόντους με 4/10 τρίποντα και 7 ασίστ, ενώ ακολούθησαν οι Λεβέρτ (16π.), Μέριλ (15π.), Ουέιντ (12π.) και Άλεν (10π., 14ασ.).

Ο Κόμπι Ουάιτ είχε 18 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σικάγο, ενώ ο Βούτσεβιτς μέτρησε double double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ ωστόσο είχε 1/7 τρίποντα. Στα «ρηχά» έμεινε ο ΝτεΡόζαν με 6 πόντους και 3/8 σουτ, ενώ άλλους 17 πόντους με 7/14 σουτ είχε ο Λαβίν.

Τα δωδεκάλεπτα: 40-21, 60-46, 80-77, 109-91.