Νέα ήττα για την Εθνική Κορασίδων που μετρά 0/3

Sportal newsroom 23:20 - 18.08.2024 / Ανανεώθηκε: 23:20 - 18.08.2024

Η Εθνική Κορασίδων γνώρισε την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μην καταφέρνει να αντισταθεί απέναντι στη διοργανώτρια Ουγγαρία (69-50).

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για τη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 η Εθνική Κορασίδων, καθώς δεν τα κατάφερε απέναντι στην οικοδέσποινα Ουγγαρία που επικράτησε με 69-50.

Συγκεντρωμένη σε άμυνα και επίθεση η Εθνική κατέγραψε το πιο παραγωγικό της δεκάλεπτο στην DVTK Arena του Μίσκολτς. Αφού μπόρεσε σταδιακά να επιβάλλει τον ρυθμό της, προηγήθηκε με +8 και σκορ 9-17 (8΄37΄΄) μετά από δίποντο της Υφαντοπούλου.

Η Ουγγαρία μπήκε στη δεύτερη περίοδο με δύο εύστοχα τρίποντα και με επί μέρους σκορ 12-4 πέρασε μπροστά με 27-24 (13΄19΄΄). Το τρίποντο της Φουστέρη επέτρεψε στην Εθνική να πάει στο ημίχρονο με μικρό μειονέκτημα και το σκορ στο 38-34.

Ένα πολύ κακό επιθετικά δεκάλεπτο της Ελλάδας έφερε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα για την Ουγγαρία με 44-34 (25΄39΄΄) μετά από εύστοχες βολές της Ρίγκο, ενώ με τα τρίποντα των Μπίτζο και Κέσμαρικ η διαφορά άνοιξε στο 51-38 (28΄).

Ένα σερί 6-0 στην τέταρτη περίοδο έδωσε επιπλέον αέρα στην Ουγγρική ομάδα που προηγήθηκε με 61-43 (33΄25΄΄). Το τρίποντο της Βίγκα (61-46) δεν ήταν αρκετό για να επιστρέψει στο παιχνίδι η ελληνική ομάδα που γνώρισε την ήττα με 69-50 και πλέον στη Β΄ Φάση του τουρνουά θα αντιμετωπίσει σε νοκ άουτ αγώνα την Ιταλία.

Δεκάλεπτα: 15-20, 38-34, 55-41, 69-50

Διαιτητές: Σμίλιανιτς (Σερβία), Τσέτκοβιτς (Μαυροβούνιο), Ζλατέβσκι (Βόρεια Μακεδονία)

Ελλάδα (Μίχα): Λαγωνικάκη 12(1), Μήτραλη, Φουστέρη 4(1), Χλιαουτάκη 2, Βίγκα 8(2), Ζορμπαλά 1, Υφαντοπούλου 4, Τσιανάκα 15(1), Τουμπανιάρη 4, Καμπακά.