Απέφυγε το κάζο στο πρωτάθλημα του Ισραήλ η Μακάμπι

Λορέντζο Μπράουν

Sportal newsroom 19:41 - 13.03.2023 / Ανανεώθηκε: 17:54 - 14.08.2024

Η ομάδα του Κάτας τα χρειάστηκε στην έδρα της Νες Ζιόνα, όμως τελικά επικράτησε με σκορ 91-84!

Ένας Αμερικάνος που έχει περάσει από τη χώρα μας και το ελληνικό μπάσκετ στο παρελθόν, παραλίγο να «σκοτώσει» τη Μακάμπι στον εκτός έδρας αγώνα της με την Νες Ζιόνα για το πρωτάθλημα Ισραήλ.

Τελικά οι παίκτες του Κάτας απέφυγαν την ήττα με ένα φοβερό τρίλεπτο που έκαναν στο τέλος βάζοντας φρένο στα όνειρα των αντιπάλων τους για νίκη.

Ο Ντι Τζέι Κούπερ σημείωσε 18 πόντους, όσους και ο Μπουκάναν όμως η ομάδα του Τελ Αβίβ έδειξε χαρακτήρα και απέφυγε τα χειρότερα. Αν και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με έξι πόντους (21-27), η Νες Ζιόνα ανέβασε την απόδοσή της και πούλησε... ακριβά το «τομάρι» της.

Με επί μέρους σκορ 21-15 στο β' δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο σε ισοπαλία (42-42).

Η Μακάμπι χαλάρωσε λίγο περισσότερο από όσο θα έπρεπε, η Ζιόνα συνέχισε να παίζει δυνατά κι έτσι το 66-63 του 30' έδειχνε ντέρμπι. Όπως και τελικά συνέβη, αφού αν και η ομάδα του Κούπερ ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, ένα «δυνατό» τρίλεπτο της ομάδας του Τελ Αβίβ της έδωσε τελικά τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-27, 42-42, 66-63, 84-91