Απίστευτο show από τον Ντάλτον Κονέκτ: Ο rookie των Λέικερς έβαλε 20 διαδοχικούς πόντους και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη επί των Σανς (vids)

© Χ / LA Lakers

Γιώργος Γαβριλάκης 09:09 - 18.10.2024 / Ανανεώθηκε: 09:20 - 18.10.2024

Ο Ντάλτον Κονέκτ είναι η επιλογή των Λέικερς από τον πρώτο γύρο του πρόσφατου Draft κι ενώ εξ αρχής θεωρούσαν πως μπορεί να τους βοηθήσει στο ματς με τους Φοίνιξ Σανς ο ίδιος απέδειξε πως μπορεί να τους καθοδηγήσει κιόλας. Έβαλε 20 διαδοχικούς πόντους στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση, συνολικά σταμάτησε στους 35 και οι Λιμνάνθρωποι, χωρίς τον ΛεΜπρόν, νίκησαν με 128-122 τους Φοίνιξ Σανς του Κέβιν Ντουράντ.

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς δεν συμμετείχε στον αγώνα της preseason κόντρα στους Φοίνιξ Σανς, που από την πλευρά τους είχαν ενεργή την Big-Three που διαθέτουν και την στελεχώνουν οι Κέβιν Ντουράντ, Ντέβιν Μπούκερ και Μπράντλεϊ Μπιλ. Κανένας όμως, από τους διάσημους και φημισμένους σταρ των φιλοξενούμενων δεν κατάφερε να παρακολουθήσει τον ρυθμό του Ντάλτον Κονέκτ!

Ο 23χρονος rookie των Λέικερς, επιλογή τους στο No 16 του πρόσφατου Draft, έτσι κι αλλιώς είχε εξηγήσει με τις πράξεις του πως μπορεί να βοηθήσει τους Καλιφορνέζους μονομιάς. Το αξιόπιστο μακρινό του σουτ έχει εκτιμηθεί ιδιαιτέρως από τον κόουτς Τζέι Τζέι Ρέντικ, μόνο που αυτή τη φορά o απόφοιτος του Τενεσί έδειξε πως το παιχνίδι του έχει περάσει ήδη στο επόμενο επίπεδο.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς δεν αγωνίστηκε, οπότε κάποιος έπρεπε να ηγηθεί όταν η μπάλα... έκαιγε. Μέχρι και την τρίτη περίοδο, αυτόν τον ρόλο τον είχε αναλάβει ο Άντονι Ντέιβις, αλλά στην τέταρτη περίοδο και στο έξτρα πεντάλεπτο που κρίθηκε η νίκη, ο Ντάλτον Κονέκτ έκανε... πάρτι. Έβαλε 20 διαδοχικούς πόντους σε αυτό το διάστημα (οι 13 στην παράταση), έφθασε τους 35 στο σύνολο του αγώνα και τυλίχθηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του όταν ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση και οι Λέικερς είχαν νικήσει με 128-120.

Ο Άντονι Ντέιβις είχε επίσης 35 πόντους, αλλά στο τέλος αρκέστηκε στο να παρακολουθεί τον Κονέκτ να κάνει... πάταγο. Για τους Φοίνιξ Σανς ο Κέβιν Ντουράντ έπαιξε 31'20'' και είχε 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ σταμάτησε στους 22 πόντους σε 28 λεπτά.

Επ' αόριστον στα «πιτς» ο Καουάι Λέοναρντ που αναρρώνει ακόμη από την επέμβαση στο δεξί γόνατο
NBA

08:56 - 18.10.2024

Ο Κουάι Λέοναρντ ήταν αμφίβολος για την έναρξη της regular season και τελικά τίθεται εκτός δράσης για άγνωστο διάστημα, αφού αναρρώνει ακόμα από την επέμβαση στο δεξί του γόνατο

Τα αποτελέσματα της preseason, ξημερώματα Παρασκευής (18/10)

Ντάλας Μάβερικς - Μιλγουόκι Μπακς: 109-84
Ιντιάνα Πέισερς - Σάρλοτ Χόρνετς: 121-116
Μινεσότα Τίμπεργουλβς - Ντένβερ Νάγκετς: 126-132
Χιούστον Ρόκετς - Σαν Αντόνιο Σπερς: 129-107
Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ - Ατλάντα Χοκς: 104-99
Φοίνιξ Σανς - Λ.Α. Λέικερς: 122-128
Λος Άντζελες Κλίπερς - Σακραμέντο Κινγκς: 113-91