Ο Κάρλικ Τζόουνς ηγήθηκε της Παρτιζάν στην άνετη νίκη της επί της Στουντέντσκι

Κάρλικ Τζόουνς / © ABA Liga

Απόστολος Μαυράκης 18:57 - 12.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:14 - 12.10.2024

Η Παρτιζάν επικράτησε της Στουντέντσκι Σένταρ για την 4η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας με το τελικό 60-80 και τον Κάρλικ Τζόουνς να είναι ο κορυφαίος των Σέρβων με 19 πόντους.

Ερχόμενη από την ήττα της στην 2η αγωνιστική της Euroleague στο ματς με την Ρεάλ Μαδρίτης (93-86), η Παρτιζάν επέστρεψε στις νίκες το απόγευμα του Σαββάτου (12/10), επικρατώντας της Στουντέτσκι για την 4η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας με 60-80. Αυτή η νίκη ήταν μάλιστα η 4η σε ισάριθμα παιχνίδια για το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην εν λόγω λίγκα, με τον Κάρλικ Τζόουνς να είναι αυτή τη φορά ο κορυφαίος με 19 πόντους.

Η Παρτιζάν μπήκε στο παιχνίδι με έναν κεφάτο Ίφε Λούντμπεργκ των 8 πόντων στην πρώτη περίοδο. Η Στουντέντσκι βρέθηκε πίσω με ένα 2-8 στα πρώτα λεπτά, ωστόσο από την στιγμή που ο Σουηδός πήρε μπρος, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε ένα προβάδισμα των 6 (17-23) με το οποίο και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Μπαίνοντας στην δεύτερη περίοδο ο Λούντμπεργκ άφησε την σκυτάλη στον Κάρλικ Τζόουνς, ο οποίος σημειώνοντας τους πρώτους 10 πόντους της Παρτιζάν έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στην ομάδα του. Η Στουντένσκι κατάφερε να βγάλει μια μικρή αντίδραση, μειώνοντας στιγμιαία στο μονοψήφιο (33-42) με 4 πόντους του Χατζιμπέγκοβιτς, παρόλα αυτά η Παρτιζάν τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με το +11 (35-46) και κορυφαίο φυσικά τον Κάρλικ Τζόουνς των 14 πόντων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Χατζιμπέγκοβιτς το πήρε... πατριωτικά και βάζοντας τους 7 από τους 15 πόντους της ομάδας του βοήθησε την Στουντέντσκι να μειώσει μέχρι και τους 6, με την εν λόγω περίοδο να βρίσκει τους Σέρβους τελικά μπροστά με 8 πόντους (50-58).

Η 0-6 είσοδος της Παρτιζάν στην τελευταία περίοδο έδωσε μια μεγάλη ανάσα στους παίκτες του Ομπράντοβιτς, οι οποίοι ξαναβρέθηκαν μπροστά με 14 πόντους (50-64). 7:30 λεπτά πριν την λήξη. Το υπόλοιπο του παιχνιδιού ήταν πάνω-κάτω διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Παρτιζάν να φτάνει και να κλειδώνει το παιχνίδι με την εικοσάρα (60-80)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 35-46, 50-58, 60-80.

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΣΤΟΥΝΤΕΝΤΣΚΙ: Νιλ 10, Χατζιμπέγκοβιτς 13, Μπόγκαβατς 10 (2), Ντρόμπνιακ 8 (1), Νίκολιτς 8, Μίρκοβιτς 4, Γκρμπόβιτς 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 2, Βούσελιτς 2, Άντζουσιτς, Παβλίσεβιτς, Σουντάρ.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Τζόουνς 19 (3), Λούντμπεργκ 13 (1), Ντέιβις 10, Ντιλικινά 9 (3), Νάκιτς 6, Ποκουσέφσκι 5 (1), Μπόνγκα 2, Κοπρίβιτσα 7, Μπράουν 6, Μαρίνκοβιτς 1, Λάκιτς, Μποσνιάκοβιτς 2.