Ο «καυτός» Ερυθρός Αστέρας ταπείνωσε την Ιγκοκέα με σπουδαίες εμφανίσεις Κάνααν και Ντάουμ

Αϊζάια Κάνααν, Μάικ Ντάουμ / © ABA Liga

Απόστολος Μαυράκης 21:33 - 12.10.2024 / Ανανεώθηκε: 22:13 - 12.10.2024

Ερχόμενος με φόρα από την 2η του νίκη στην Euroleague, ο Ερυθρός Αστέρας κατέβαλλε με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο της Ιγκοκέα, με τον Μάικ Ντάουμ να ηγείται των Σέρβων με 18 πόντους και τον Κάνααν να ακολουθεί με άλλους 14, έχοντας 4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε εύκολο βράδυ απέναντι στην Ιγκοκέα, επικρατώντας με το τελικό 91-68 για την τέταρτη αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας. Οι Σέρβοι πήραν από την αρχή ένα καλό κεφάλι στο σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους 26-13) να αποδεικνύεται και το πλέον καταλυτικό για το παιχνίδι, αφού στο τέλος του ο Ερυθρός ήταν μπροστά με 28 (75-47). Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάικ Ντάουμ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Αϊζάια Κάνααν με 4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο έθεσε τα «θεμέλια» για τη νίκη των Σέρβων.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ερυθρό να έχει τον πρώτο λόγο και τον Αϊζάια Κάνααν να πετά ξανά... φωτιές πίσω από τα 6,75 με 4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο. Το προβάδισμα των Σέρβων ωστόσο έκανε «φτερά» και η Ιγκοκέα ισοφάρισε λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, με τον τον Κάνααν να σημειώνει με την λήξη του το τέταρτό του τρίποντο και να δίνει το προβάδισμα των 3 πόντων στην ομάδα του 22-19.

Τα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου ήταν εφιαλτικά για την Ιγκοκέα, ονειρικά όμως για τον Ερυθρό. Το 22-19 έγινε 41-21, με 19-2 σερί των Σέρβων να εκτοξεύει την υπέρ τους διαφορά στους 20 πόντους. Η Ιγκοκέα έβγαλε μια μικρή αντίδραση στο ξέσπασμα του Ερυθρού και κατάφερε να μειώσει στους 15 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (49-34)

Επιστρέφοντας από το 15λεπτο διάλλειμα, ο Ερυθρός φάνηκε να το πιάνει από εκεί που το άφησε, διατηρώντας και αναπτύσσοντας το προβάδισμα των 20 πόντων. Με μπροστάρη των Μάικ Ντάουμ των 9 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκλεισε την περίοδο με την διαφορά των 28 πόντων και το 75-47.

Μπολομπόι και Κάνααν «υπέγραψαν» τη νίκη του Ερυθρού Αστέρα επί της Μπασκόνια!
EUROLEAGUE

22:57 - 09.10.2024

Ο Ερυθρός Αστέρας σημείωσε τη δεύτερή του νίκη στη φετινή Euroleague, αφού μετά την Παρί στη Γαλλία, υπέταξε και την Μπασκόνια στο Βελιγράδι με σκορ 78-71. Ο Κάνααν ήταν ο παίκτης που «υπέγραψε» τη νίκη, με τρίποντο ένα λεπτό πριν τη λήξη του ματς που έφερε τη διαφορά ξανά στους πέντε πόντους.

Στα τελευταία δέκα λεπτά τα πράγματα δεν άλλαξαν δραματικά, με τον Ερυθρό να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και την Ιγκοκέα όσο και να θέλει, να μην μπορεί να αλλάξει κάτι ουσιαστικά. Οι Βόσνιοι βέβαια κατάφεραν να επικρατήσουν στο επιμέρους σκορ (16-21), πράγμα όμως που δεν επηρέασε αρνητικά τον Ερυθρό και κάπως έτσι το ματς έληξε με το τελικό 91-68.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 49-34, 75-47, 91-68.

Μπες ΕΔΩ και βρες όλα τα video της EuroLeague!

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Ντάουμ 18 (3), Κάνααν 14 (4), Ντος Σάντος 11 (2), Ντόμπρις 9, Μπόλομποϊ 8 (1), Λάζιτς 8, Μίτροβιτς 7, Γκιεντράιτις 6, Κάλινιτς 6 (1), Μίλερ-Μακιντάιρ 3, Πλάβσιτς 1, Τεόντοσιτς.

ΙΓΚΟΚΕΑ: Σίμανιτς 12 (4), Μάριτς 12, Τζόουνς 11 (1), Ανίμ 11 (1), Γκαβρίλοβιτς 6, Κάρτερ 5, Μιλοσάβλιεβιτς 3, Ράντοσιτς 3 (1), Γιέρεμιτς 3 (1), Πούσιτσα 1, Στάνκοβιτς, Ίλιτς.