Ο Κέντρικ Ναν έφερε το NBA στο ΟΑΚΑ και ο Παναθηναϊκος λύγισε την ΑΕΚ στο σουτ!

Ηλίας Λαλιώτης 19:03 - 20.11.2023 / Ανανεώθηκε: 11:52 - 14.08.2024

Η ψυχωμένη ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό στο -άδειο λόγω τιμωρίας- ΟΑΚΑ, αλλά ο Κέντρικ Ναν έδειξε γιατί ήρθε από το NBA και με τεράστια εμφάνιση στο τέλος έδωσε την 7η σερί νίκη (86-85) στους «πράσινους» για το Πρωτάθλημα της Basket League.

Ματσάρα από τα παλιά έγινε στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ να φτάνει μια ανάσα από τη νίκη-έκπληξη, αλλά τον Παναθηναϊκό να μένει ζωντανός και αήττητος μετά από 7 αγωνιστικές στην Basket League.

Λίγο η χαλαρότητα που έδειξαν οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν μετά τη διψήφια διαφορά του ημιχρόνου, λίγο η αποφασιστικότητα αυτών του Ζοάν Πλάθα, έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι. Η Ένωση φαινόταν ικανή για το σπουδαίο αποτέλεσμα, αλλά ένας... αστάθμητος παράγοντας άλλαξε τα δεδομένα.

Ο Κέντρικ Ναν έκανε την πρώτη του σπουδαία εμφάνιση με το Τριφύλλι και με αέρα... NBA πέτυχε 4 σερί τρίποντα, έβαλε τις κρισιμες βολές στα 13'' πριν το τέλος και έδωσε τη νίκη με 86-85, διατηρώντας το Τριφύλλι στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού ο Ραντλ αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

19:06 - 20.11.2023

Τα μεγάλα τρίποντα του Ναν κόντρα στην ΑΕΚ

Ο Κέντρικ Ναν πέτυχε τρία σπουδαία τρίποντα στο παιχνίδι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Ο Αμερικανός γκαρντ μέτρησε 18 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ είχε επίσης 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος. Σημαντική συμβολή είχε και ο Κώστας Σλούκας με 15 πόντους (οι 12 στο δεύτερο ημίχρονο) και 3 ασίστ.

Η εξαιρετική ΑΕΚ είχε ως κορυφαίο τον Τζάστιν Τίλμαν (20 πόντοι, 9 ριμπάουντ), ενώ κομβικοί στην αντεπίθεση του δευτέρου ημιχρόνου ήταν οι Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (16 πόντοι με 4/5 τρίποντα) και Μιόντου Καμπενγκέλε (15 πόντοι και 5 ριμπάουντ).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Ναν, Βιλντόζα, Γκριγκόνις, Μαντζούκα και Μπαλτσερόφσκι, θέλοντας να δώσει ευκαιρία στη second unit, ενώ ο Ζοάν Πλάθα επέλεξε τους Χολ, Ραντλ, Κουζμίνσκας, Νετζήπογλου και Τίλμαν.

Στα πρώτα 7 λεπτά ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε λύσεις απέναντι στον εντυπωσιακό Τζάστιν Τίλμαν, ο οποίος σε αυτό το διάστημα πέτυχε και τους 12 πόντους της ΑΕΚ. Αμυντικά ωστόσο αντιμετώπισε προβλήματα με τον Μπαλτσερόφσκι (6 πόντοι), ενώ και ο Ναν είχε πολύ καλές επιλογές και ιδιαίτερα παραγωγική πρώτη περίοδο (4 πόντοι, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 0 λάθη). Πρωταγωνιστής του δεκαλέπτου, ωστόσο, ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος πέτυχε τους 7 τελευταίους πόντους του Τριφυλλιού και με συνολικά 9, έδωσε «αέρα» 7 πόντων στην ομάδα του (25-18).

18:23 - 20.11.2023

Φοβερό σερί από τον Τίλμαν με 12 σερί πόντους

Ο Τίλμαν ήταν πολύ... καυτός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ...

Με τους σέντερ της ΑΕΚ να αποτελούν το «όπλο» του Πλάθα και άλυτο πρόβλημα για την ομάδα του Αταμάν οι φιλοξενούμενοι έμεναν κοντά στο σκορ (30-24), με τον Καμπενγκέλε να παίρνει τη σκυτάλη από τον Τίλμαν και τους δυο τους να έχουν 18 από τους 24 πόντους (τους άλλους 6 ο ΜάκΛεμόρ με δύο τρίποντα). Μόλις μπήκαν στην εξίσωση του σκοραρίσματος και τα γκαρντ πλησίασαν ακόμα περισσότερο (32-30 στο 16'). Το ημίχρονο όμως έκλεισε με τον Σλούκα είτε να δημιουργεί για τους Λεσόρ (11 πόντοι) και Μήτογλου (7 πόντοι), είτε να σκοράρει ο ίδιος από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (46-35), με το ημίχρονο να κλείνει με κάρφωμα του Αντετοκούνμπο για το 48-37.

Η επιστροφή από τα αποδυτήρια βρήκε εξαιρετικά χαλαρούς τους «πράσινους» και ιδιαίτερα αποφασισμένους τους παίκτες της Ένωσης, με αποτέλεσμα το ματς να γίνει πολύ γρήγορα... ντέρμπι. 8 πόντοι του Κουζμίσνκας και άλλοι 6 του Καμπενγκέλε έφεραν την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 54-57 στο 27'! Διάστημα στο οποίο ο Παναθηναϊκός έκανε 5 λάθη (όσα είχε στο πρώτο ημίχρονο). Ο Σλούκας συνέφερε την ομάδα του επιθετικά, αλλά οι παίκτες του Πλάθα είχαν χτίσει αυτοπεποίθηση και με 5/5 τρίποντα σε αυτή την περίοδο έκλεισαν το 30λεπτο στο +3 (63-66).

18:30 - 20.11.2023

Φοβερό τρίποντο, διαμαρτυρίες και τεχνική ποινή για τον Μάκλεμορ

Ο Μάκλεμορ πέτυχε ένα φοβερό τρίποντο, διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ και του επιβλήθηκε τεχνική ποινή.

Με τον Κέντρικ Ναν να ευστοχεί σε τρία συνεχόμενα τρίποντα μετά τα 13 άστοχα που είχε σε Ελλάδα και Ευρώπη ο Παναθηναϊκός προσπέρασε (74-72), αλλά η ΑΕΚ δεν παραδινόταν. Με εξαιρετική άμυνα στους Λεσόρ και Μήτογλου και τον Κουζμίνσκας να κάνει απίθανα πράγματ επιθετικά, ξέφυγε στο +4 (79-83) με 1:30 λεπτό να απομένει. Ο Σλούκας μείωσε με καλάθι από μέση απόσταση, αλλά τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ έφεραν νέο προβάδισμα τεσσάρων πόντων με τον Τίλμαν. Ο Ναν πέτυχε τέταρτο συνεχόμενο τρίποντό του (84-85) η άμυνα βγήκε και ο Αμερικανός γκαρντ με δύο ελεύθερες βολές έδωσε προβάδισμα 86-85 στον Παναθηναϊκό και εν τέλει μια δύσκολη αλλά σημαντική νίκη, αφου ο Ραντλ αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιώργος Πουρσανίδης, Ιωάννης Τηγάνης, Βασίλειος Τσώνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 48-37, 63-66, 86-85

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα 4 (1), Μπαλτσερόφσκι 6 (5 ριμπάουντ), Ναν 18 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα), Σλούκας 15 (2 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος), Γκραντ 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 1 λάθος), Αντετοκούνμπο 2, Λεσόρ 11 (7 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 13 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 11 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης.

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 20 (9 ριμπάουντ), Ραντλ 3 (5 ασίστ), Καράμπελας 2 (5 ασίστ, 3 λάθη), Κουζμίνσκας 16 (4/5 τρίποντα), ΜάκΛεμορ 6 (2), Χολ 2 (5 ασίστ), Φλιώνης 5 (1), Νετζήπογλου 11 (2), Χατζηδάκης, Κουζέλογλου 6 (7 ριμπάουντ), Καμπενγκέλε 15 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

Δείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα

Τέλος αγώνα. Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 86-85. Ο Παναθηναϊκός έμεινε όρθιος χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Κέντρικ Ναν που με 2 νικητήριες βολές διατήρησε το αήττητο της ομάδας του.

• 84-85 στο 39'. Ο Ναν με τρίποντο μείωσε στον πόντο.
  • 79-82 στο 38'. Μεγάλο τρίποντο του Κουζμίνσκας για το +3 της ΑΕΚ.
  • 79-79 στο 37'. Ο Τίλμαν ισοφάρισε με επιθετικό ριμπάουντ.
  • 77-77 στο 35'. Ο Κουζμίνσκας με τρίποντο ισοφάρισε για την ΑΕΚ.
  • 74-72 στο 34'. Ο Κέντρικ Ναν βάζει τον Παναθηναϊκό μπροστά.
  • 65-68 στο 32'. Ο Κουζέλογλου σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ.
  • 65-66 στο 31'. Ο Μήτογλου σκόραρε και μείωσε στο ανοιχτό γήπεδο.

Τέλος τρίτης περιόδου. Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 63-66. Η ΑΕΚ με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και ευστοχία από την περιφέρεια (5/5 τρίποντα) κατάφερε να ανατρέψει το σκηνικό.

• 58-63 στο 29'. Ο Φλιώνης με τρίποντο φέρνει την ΑΕΚ στο +5.
  • 54-57 στο 27'. Καμπενγκέλε και Νετζήπογλου με δικά τους καλάθια φέρνουν την ΑΕΚ στο +3. Η άμυνα της Ένωσης έχει αποσυντονίσει πλήρως τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο μέρος.
  • 52-51 στο 25'. Ο Φλιώνης σκοράρει και μειώνει σε απόσταση βολής.
  • 52-49 στο 24'. Τρίποντο του Κουζμίνσκας για την ΑΕΚ.
  • 52-46 στο 23'. Καράμπελας και Καμπενγκέλε μειώνουν για την ΑΕΚ.
  • 48-40 στο 21'. Ο Κουζμίνσκας ανοίγει λογαριασμό με τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 48-37. Ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι όσο χρειαζόταν για να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο τέλος του ημιχρόνου. Έχει καλό ρυθμό και μομέντουμ το τριφύλλι χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα στροφές.

• 46-35 στο 19'. Ο Μήτογλου ανεβάζει σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά για πρώτη φορά.
  • 41-32 στο 18'. Ο Λεσόρ με βολές στέλνει τον Παναθηναϊκό στο +9.
  • 36-30 στο 17'. Ο Μήτογλου ανεβάζει τη διαφορά μετά το καλάθι του Ραντλ.
  • 31-28 στο 15'. Χολ και Φλιώνης μείωσαν για την ΑΕΚ.
  • 30-22 στο 13'. Μήτογλου και Λεσόρ ανεβάζουν ξανά τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό.
  • 25-20 στο 11'. Ο Καμπενγκέλε μείωσε για την ΑΕΚ με σουτ από τα 5,5 μέτρα.

Τέλος πρώτης περιόδου. Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 25-18. Ο Γκριγκόνις έγραψε τον επίλογο της πρώτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό στο +7. Η ΑΕΚ πήρε σκορ μόνο από Τίλμαν (12π) και ΜάκΛεμορ (6π) στην πρώτη περίοδο.

• 23-15 στο 9'. Τρίποντο του Γκριγκόνις, στο +8 η διαφορά.
  • 18-15 στο 8'. Ο ΜάκΛεμορ μείωσε με τρίποντο.
  • 18-12 στο 7'. Βιλντόζα και Μπαλτσερόφσκι σκοράρουν και ανεβάζουν τη διαφορά για το τριφύλλι.
  • 13-12 στο 6'. Νέο καλάθι του Τίλμαν που μείωσε.
  • 11-10 στο 5'. Ο Μπαλτσερόφσκι με επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε και έβαλε το τριφύλλι μπροστά
  • 9-10 στο 4'. Ο Τίλμαν (10π) με δικά του καλάθια έχει βάλει την ΑΕΚ μπροστά για πρώτη φορά.
  • 7-4 στο 2'. Μαντζούκας και Μπαλτσερόφσκι βάζουν τον Παναθηναϊκό μπροστά
  • 2-2 στο 1'. Ναν και Τίλμαν άνοιξαν λογαριασμό στο ματς

Αρχίζει ο αγώνας!

• Αρχική πεντάδα ΑΕΚ: Χολ, Νετζήπογλου, ΜάκΛεμορ, Κουζμίνσκας, Τίλμαν.
  • Αρχική πεντάδα Παναθηναϊκού: Βιλντόζα, Ναν, Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Μπαλτσερόφσκι.
  • Τέταρτο εντός έδρας παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό στην Stoiximan Basket League και τελευταίο χωρίς την παρουσία φιλάθλων του στις εξέδρες.
  • Η 12άδα της ΑΕΚ: Τίλμαν, Χολ, Ραντλ, Καράμπελας, Φλιώνης, Πιλάβιος, Νετζήπογλου, Χατζηδάκης, Κουζμίνσκας, Κουζέλογλου, ΜάκΛεμορ, Καμπενγκέλε.
  • Η 12άδα του Παναθηναϊκού: ΚαλαΪτζάκης, Βιλντόζα, Μωραϊτης, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας, Γκραντ, Ναν, Λεσόρ, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Μαντζούκας.
  • Εκτός εξάδας ξένων για το παιχνίδι με την ΑΕΚ ο Κάιλ Γκάι στον Παναθηναϊκό. Off και οι τραυματίες Ιωάννης Παπαπέτρου και Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.
  • Εκτός για την ΑΕΚ ο Τζόρνταν ΜακΡέι, με ενοχλήσεις στο γόνατο.
  • Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την ΑΕΚ για την 7η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Τζάμπολ στις 17:15.