Ο Μπρουκς οδήγησε την Αρμάνι στη τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα

Απόστολος Μαυράκης 19:43 - 20.10.2024 / Ανανεώθηκε: 19:54 - 20.10.2024

Ο Αρμόνι Μπρουκς ήταν ο πρωταγωνιστής στη νίκη της Αρμάνι κόντρα στην Σκαφάτι για την 4η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος, αφού με τους 22 πόντους του οι Μιλανέζοι κατάφεραν να επικρατήσουν με το 78-83.

Η Ολίμπια Μιλάνο χρειάστηκε να βρει σε πολύ καλό απόγευμα τον Αρμόνι Μπρουκς για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σκαφάτι, την οποία εν τέλει κατάφερε να κερδίσει με το τελικό . Ο Μπρουκς φυσικά ήταν και ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Στα πρώτα λεπτά η Σκαφάτι έδειχνε να πατά καλύτερα και βρέθηκε να προηγείται, όμως η Αρμάνι ξύπνησε και απάντησε. Το προβάδισμα άλλαξε άλλες δυο φορές χέρια, με ένα 0-9 σβήσιμο ωστόσο της ομάδας του Μιλάνου να είναι αρκετό για να κάνει ο 14-21 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η κατάσταση αντιστράφηκε πλήρως, με την Σκαφάτι να τρέχει ένα 15-1 σερί στα πρώτα πέντε λεπτά και κατάφερε να επιστρέψει στο προβάδισμα (29-22).

Η ροή του δευτέρου μέρους ήταν πάνω-κάτω η ίδια για περίπου 6 λεπτά, όπου τότε η Αρμάνι κατάφερε να περάσει μπροστά και να κλείσει το δεκάλεπτο με το τελικό 55-62, με κορυφαίους τους Μπρουκς και Σιλντς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Σκαφάτι προσπάθησε να πλησιάσει, παρόλα αυτά δεν τα κατάφερε και οι παίκτες του Μεσίνα το εκμεταλλεύτηκαν, χτίζοντας ακόμη και διψήφια διαφορά 5 λεπτά πριν από τη λήξη. Οι πρώτοι δεν το έβαλαν κάτω και έχτισαν ένα 10-0 σερί στα τελευταία λεπτά, το οποίο ωστόσο δεν κατέστη αρκετό για να γυρίσουν το ματς, με την Αρμάνι να φεύγει με τη νίκη με το τελικό 78-83.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 55-62, 78-83.