Οι Μπαχάμες «κλείδωσαν» την πρόκριση απέναντι στην Πολωνία του καταπληκτικού Μπαλτσερόφσκι! (vid)

Μπαχάμες - Πολωνία

© FIBA

Ευτυχία Οικονομίδου 20:35 - 03.07.2024 / Ανανεώθηκε: 20:53 - 03.07.2024

Οι Μπαχάμες υπερίσχυσαν της Πολωνίας σημειώνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους (90-81), παρά την εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι και έκλεισαν θέση στα ημιτελικά του Προολυμπιακού τουρνουά της Βαλένθια.

Οι Μπαχάμες συνέχισαν την επιβλητική τους πορεία στο Προολυμπιακό τουρνουά της Βαλένθια και μετά τη νίκη απέναντι στη Φινλανδία (96-85) συνέχισαν με άλλο ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Πολωνία (90-81).

Με 2/2 εξασφάλισαν την πρώτη θέση του ομίλου στο Προολυμπιακό τουρνουά της Βαλένθια στην Ισπανία κι έκλεισαν θέση για τα ημιτελικά.

Οι NBAερς από τις Μπαχάμες ξεχώρισαν με τον τρόπο τους στο ματς σημειώνοντας διψήφια νούμερα. Συγκεκριμένα, ο ΝτιΆντρε Έιτον ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Έρικ Γκόρντον με 12 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Μπάντι Χιλντ έκανε ένα πολύ γεμάτο ματς με 17 πόντους (5/10 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Για την Πολωνία εξίσου τρεις παίκτες προσέφεραν τα μέγιστα χωρίς, όμως, να καταφέρουν να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα τους. Ο Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι έκανε πολύ καλό ματς σκοράροντας 22 πόντους και μαζεύοντας 4 ριμπάουντ. Μαζί του ο Τζέρεμι Σόχαν σημείωσε double double 16 πόντων και 10 ριμπάουντ, ενώ με την σειρά του ο Ματέους Πονίτκα έκανε γεμάτο παιχνίδι με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Μπάντι Χίλντ να μπαίνει… ζεστός στο ματς από την περιφέρεια (3-0) με τον ΝτιΆντρε Έιτον να τον ακολουθεί για τοπ 6-2.

Χιλντ και Γκόρντον συνέχιζαν να «πυροβολούν» από το τρίποντο, ενώ οι Πονίτκα και Μπαλτσεόφσκι ήταν οι μόνοι που έβγαζαν αντίδραση. Ωστόσο, οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν γρήγορα να χτίσουν διψήφιο προβάδισμα (30-20) συνεχίζοντας το ίδιο δυναμικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η διαφορά έφτασε στο +14 (34-20) με τους Πονίτκα και Μπαλτσερόφσκι να προσπαθούν ξανά να… ροκανίσουν (36-26). Χιλντ και Σόχαν αντάλλαξαν τρίποντα με τις Μπαχάμες να διατηρούν όμως την υπεροχή τους (50-38).

Μετά την ανάπαυλα, οι Πολωνοί μείωσαν την απόσταση φτάνοντας μέχρι και το -6 από τις Μπαχάμες στο 26ο λεπτό (60-54), όμως ο Έιτον με ηγετική παρουσία κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (73-59).

Με το ματς να φαίνεται πως παίρνει τον δρόμο του υπέρ των Μπαχαμών, η Πολωνία με μπροστάρη τον Μπαλτσερόφσκι με 8 δικούς του πόντους άρχισε να πλησιάζει επικίνδυνα δύο λεπτά πριν το φινάλε φτάνοντας ξανά στο -6 (85-79). Ωστόσο, η παρέα των Έιτον, Γκόρντον και Χιλντ «καθάρισε» το ματς

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-20, 50-38, 73-59, 90-81

ΜΠΑΧΑΜΕΣ: 'Ειτον 18π. (1) 9ρ., Μίλερ 6, Χιλντ 17π. (5) 10α., Έτζκομπ 21 (2), Γκόρντον 12 (2), Φρίμαν, Νέιρν 1, Σμιθ 5 (1), Άλμπερι, Χάντερ 5 (1), Μπάροους

ΠΟΛΩΝΙΑ: Αντρζέι 3 (1), Μπαλτσερόφκσι 22 (2), Σοκολόφσκι 9, Σλότερ 8 (2), Σόχαν 16π. 10ρ., Μίλισιτς 2, Μάζουρτζακ, Πονίντκα 13 (1), Εντζιεβά 3 (1), Μίχαλακ 4, Ζολνιέρεβιτς 1